Trump označil niektoré krajiny za 'špinavé diery'. Nórsku chce dodať stíhačky z PC hry

Americký prezident Donald Trump zaskočil vo štvrtok kongresmanov otázkou, prečo by USA mali prijímať ďalších imigrantov z krajín, ktoré sú podľa neho "špinavými dierami".

12.01.2018 07:00 , aktualizované: 13.01.2018 13:18
debata (122)

Reagoval tak na ich návrh na obnovenie ochrany prisťahovalcov z Haiti, Salvádora a Afriky, informovali americké médiá s odvolaním sa na zdroje oboznámené s rozhovorom prezidenta a zákonodarcov za zatvorenými dverami.

Trump sa podľa zdrojov o takýchto krajinách vyjadril vulgárnym slovom (shitholes, pozn. red.), ktoré v angličtine označuje špinavé alebo odporné miesto, keď mu dvaja senátori v Oválnej pracovni hovorili o navrhovanom kompromise v otázke imigračných opatrení. Prezident následne povedal, že Spojené štáty by mali umožniť príchod väčšieho počtu ľudí z krajín ak Nórsko, uviedli noviny Washington Post a tlačová agentúra AP.

Senátori dúfali v dohodu

Celkovo šiesti senátori z tábora republikánov i demokratov dúfali, že Trump podporí ich dohodu, ktorá by ukončila mesiace trvajúce spory týkajúce sa okrem iného ochrany státisícov imigrantov, ktorí sa do krajiny dostali nelegálne ešte ako deti.

V rámci kompromisu skupina senátorov navrhla tiež obnovenie vlani ukončenej osobitnej ochrany pre občanov Salvádora, Haiti, Nikaraguy a Sudánu ako krajín postihnutých prírodnými katastrofami alebo občianskou vojnou.

Dohoda by na druhej strane sprísnila predpisy ohľadom príchodu rodinných príslušníkov imigrantov, obmedzila tzv. vízovú lotériu a poskytla Trumpovi financie na výstavbu múru na hranici s Mexikom na ďalší rok.

Hovorca Trumpove slová nevyvrátil

Biely dom však návrh neskôr odmietol. Vydal tiež vyhlásenie, podľa ktorého Trump podporuje imigračnú politiku vítajúcu „tých, ktorí môžu prispieť k našej spoločnosti“.

Hovorca Bieleho domu Raj Shah po otázke o vyjadreniach Trumpa na neverejnom stretnutí so senátormi údajné slová prezidenta nepoprel. „Určití politici vo Washingtone sa rozhodli bojovať za cudzie krajiny, no prezident Trump bude vždy bojovať za Američanov,“ povedal hovorca.

Trumpov výrok o „špinavých dierach“ okamžite vyvolal kritiku medzi politikmi i organizáciami za občianske práva.

„Rasista,“ tvítovala členka Snemovne reprezentantov, demokratka Kathleen Riceová. Predseda Kongresového černošského výboru Cedric Richmond označil Trumpove slová za „ďalší dôkaz, že jeho program Urobiť Ameriku znova veľkou je v skutočnosti programom Urobiť Ameriku znova belošskou“.

Ich republikánska kolegyňa Mia Loveová, dcéra haitských imigrantov, uviedla, že „takéto správanie je neprijateľné zo strany lídra našej krajiny“. Trump sa podľa nej musí ospravedlniť Američanom a „krajinám, ktoré tak bezohľadne očiernil“.

Africké štáty žiadajú ospravedlnenie

Veľvyslanci 54 afrických krajín pri Organizácii Spojených národov (OSN) vydali mimoriadne stanovisko, v ktorom odsúdili „urážlivé, rasistické a xenofóbne vyjadrenia“ Donalda Trumpa.

Zároveň ho vyzvali, aby svoje slová odvolal a ospravedlnil sa. Africkí veľvyslanci vydali stanovisko v piatok po mimoriadnom zasadnutí v reakcii na vulgárny slovník, ktorý Trump údajne použil.

Trump sa vo štvrtok na rokovaní vo svojej Oválnej pracovni pýtal amerických kongresmanov, prečo by mali Spojené štáty prijímať ďalších imigrantov z Haiti a iných „špinavých dier“ v Afrike. Túto informáciu potvrdili americkým médiám nezávisle od seba tri rôzne osoby prítomné na rokovaní alebo oboznámené s ním, hoci samotný Trump ju v piatok poprel a vyhlásil, že „táto formulácia použitá nebola“.

OSN: Trumpove výroky sú šokujúce, hanebné a rasistické

Vulgárne výroky amerického prezidenta Donalda Trumpa o imigrantoch sú šokujúce, hanebné a rasistické. Vyhlásil to hovorca vysokého komisára OSN pre ľudské práva Rupert Colville. Podľa neho Trumpove poznámky otvárajú dvere najhoršej stránke ľudí a povzbudzujú rasizmus a xenofóbiu.

„Ak je to pravda, sú to šokujúce a hanebné výroky amerického prezidenta,“ konštatoval Colville. „Nie je pre to iné označenie ako ‚rasistické‘,“ povedal hovorca. „Nemôžete ako ‚dieru‘ označiť celé krajiny a kontinenty, ktorých obyvatelia, ktorí nie sú belosi, nie sú vítaní,“ upozornil Colville.

Podľa hovorcu nejde len o vulgárny slovník. „Tu ide o to, že sa ďalej otvárajú dvere najhoršej stránke ľudí a potvrdzuje a podporuje to rasizmus a xenofóbiu, čo by mohlo zničiť životy mnohých ľudí,“ dodal Colville.

Šéf eurosocialistov: Trump zabúda zapnúť mozog

Americký prezident Donald Trump „zabúda zapnúť mozog predtým, ako niečo povie“ a nie je schopný vykonávať svoju funkciu.

V piatok to vyhlásil šéf európskych socialistov Gianni Pittella. Predseda frakcie Pokrokového spojenectva socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente (EP) tým reagoval na údajný Trumpov výrok na adresu prisťahovalcov z afrických krajín do Spojených štátov.

Podľa Pittellu „neprejde deň bez toho, aby Trump nedemonštroval, že nie je schopný viesť Spojené štáty a medzinárodné spoločenstvo“. „Urážky, zastrašovanie, hrozby, to je to jediné, čo Trump vie. Už sa to nedá viac tolerovať,“ vyhlásil Pittella.

Stíhačky pre Nórsko, ktoré ale neexistujú

Donald Trump tento týždeň počas stretnutia s nórskou premiérkou Erno Solbergovou ohlásil, že dodávky lietadiel F-35 a F-52 pre severské kráľovstvo idú podľa plánu. Toto vyhlásenie vyvolalo v médiách údiv, lebo USA žiadne lietadlá F-52 nevyrábajú, tie existujú len v počítačovej hre Call of Duty, poznamenal portál The Verge. Biely dom sa podľa BBC k záležitosti nijako nevyjadril.

„V novembri sme začali s dodávkami prvých stíhačiek F-52 a F-35,“ vyhlásil Trump s tým, že presun stíhačiek do Nórska ide o niečo rýchlejšie, než predpokladal pôvodný harmonogram.

„Skvelé správy!“ napísal The Verge k vyzbrojovaniu Nórska. Dodal, že chybou na kráse je len to, že žiadne stíhačky F-52 neexistujú. Denník The Washington Post kvôli Trumpovmu vyhláseniu oslovil americkú zbrojovku Lockheed Martin s otázkou, či sú nejaké lietadlá F-52 k dispozícii. Spoločnosť odpovedala, že žiadny letecký program výroby F-52 nemá.

The Washington Post sa domnieva, že Trump vo svojom výroku zrejme nesprávne prepojil počet strojov, ktoré si Nórsko v USA objednalo a ktorých je práve 52 kusov, s nakupovanými stíhačkami F-35.

122 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #imigranti #Donald Trump