Rajoy: Keď sa Puigdemont nevráti, Madrid mu vládu neprenechá

15.01.2018 13:07
Mariano Rajoy
"Ak sa niekto má ujať úradu, musí to urobiť fyzicky," povedal Mariano Rajoy v prejave na zhromaždení vedenia vládnucej Ľudovej strany. Autor: ,

Španielska centrálna vláda si ponechá kontrolu nad správou Katalánska, ak kandidáta na premiéra Carlesa Puigdemonta opäť zvolia do funkcie a chcel by viesť regionálnu vládu z Bruselu, kde sa teraz zdržiava.

Oznámil to španielsky premiér Mariano Rajoy, podľa ktorého Madrid akceptuje iba takú katalánsku vládu, ktorej premiér bude úradovať vo svojej vlasti.

Puigdemontovi, ktorého kvôli snahám o nezávislosť Katalánska obvinili zo vzbury, hrozí v prípade návratu do Španielska zadržanie.

„Ak sa niekto má ujať úradu, musí to urobiť fyzicky. A ak tak neurobí, článok 155 zostane v platnosti až do chvíle, keď vládu prevezme nový premiér,“ povedal Rajoy v prejave na zhromaždení vedenia vládnucej Ľudovej strany (PP).

Separatisti chcú znova premiéra Puigdemonta

Spomínaný článok španielskej ústavy umožnil Madridu vlani v októbri prevziať správu nad katalánskymi úradmi, keď separatisti disponujúci parlamentnou väčšinou jednostranne vyhlásili nezávislosť regiónu. Centrálna vláda potom vyhlásila v Katalánsku predčasné voľby s tým, že sa vedenie regiónu vzdá, až z nich vzíde nová vláda. Tú však hodlajú vzhľadom na víťazstvo v decembrových voľbách sformovať opäť zástancovia nezávislosti Katalánska a do jej čela navrhujú Puigdemonta.

Na zosadeného expremiéra však španielsky súd vydal zatykač a hrozí mu, že skončí vo väzbe rovnako ako bývalý vicepremiér a ďalšie znovuzvolený poslanec Oriol Junqueras či ďalší separatistickí politici.

Rajoy v prejave vyhlásil, že ľudovcom rázna aplikácia článku 155 v Katalánsku poškodila. „Som si istý, že znovu získame podporu voličov,“ uviedol Rajoy v reakcii na aktuálne prieskumy, podľa ktorých po niekoľkých rokoch nie je PP najsilnejšou stranou v krajine a na čele ju vystriedali liberálni Ciudadanos.

#Španielsko #Katalánsko #Carles Puigdemont
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku