Pamätníci a študenti si v Prahe pripomenuli výročie protestu študenta Jana Palacha

16.01.2018 23:22

Jan Palach bol študentom práve Filozofickej fakulty UK. Upálil sa 16. januára 1969 na Václavskom námestí v Prahe.

Čin českého študenta Jana Palacha, ktorý sa pred 49 rokmi upálil na protest proti normalizácii a totalite vo vtedajšom Československu, si v utorok v Kostole sv. Mikuláša na Staromestskom námestí v Prahe pripomenuli pamätníci i študenti. Informovali o tom české médiá.

Podľa prítomných posolstvo Palachovho činu, ktorým chcel vyburcovať českú spoločnosť z letargie po okupácii Československa armádami Varšavskej zmluvy, je aktuálne i po takmer pol storočí.

Pred apatiou a letargiou v spoločnosti varovali v utorok aj zástupcovia Univerzity Karlovej a Vysokej školy ekonomickej, ktorí si na tradičnom pietnom akte pri filozofickej fakulte pripomenuli čin Jana Palacha. Jeho odkaz podľa nich treba stále udržiavať.

Jan Palach bol študentom práve Filozofickej fakulty UK. Upálil sa 16. januára 1969 na Václavskom námestí v Prahe. Ťažkým popáleninám podľahol o tri dni neskôr. Jeho pohreb sa konal 25. januára.

Palachov príklad nasledoval Jan Zajíc, ktorý spáchal samovraždu upálením v deň 21. výročia komunistického puču vo februári 1948 na Václavskom námestí v Prahe.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ján Palach
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku