Zadržali bývalého dôstojníka, za prechovávanie tajných informácií mu hrozí desať rokov

Bývalého dôstojníka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) zadržali v pondelok na newyorskom Medzinárodnom letisku Johna Kennedyho na základe obvinenia z protizákonného prechovávania utajených informácií vojenského charakteru. S odvolaním sa na ministerstvo spravodlivosti o tom v stredu informovala agentúra AP.

17.01.2018 06:58
CIA Foto: ,
Snímka haly CIA budovy v McLean vo Virgínii.
debata (3)

Zadržaným je Jerry Chun Shing Lee, ktorý je americkým občanom žijúcim v Hongkongu. Pre CIA začal pracovať v roku 1994 a ako operatívny pracovník mal prístup aj k utajovaným informáciám.

Ako spresnila AP, v auguste 2012 Lee s rodinou odcestoval z Hongkongu do amerických štátov Havaj a Virgínia. Agenti Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) vtedy na základe povolenia súdu urobili prehliadku v mužovej hotelovej izbe, kde našli dve knihy s ručne písanými záznamami.

Išlo o pravé mená a telefónne čísla agentov CIA pracujúcich pod krytím, adresy tajných bytov a objektov CIA a celý rad ďalších utajených informácií.

Lee v utorok predstúpil pred súd. Ak ho uznajú za vinného za protizákonné prechovávanie utajovaných informácií, hrozí mu do desať rokov väzenia.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #CIA #spravodajské služby