Merkelová verí, že SPD o koaličných rokovaniach rozhodne zodpovedne

Nemecká kancelárka a šéfka Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Angela Merkelová verí, že sociálni demokrati (SPD) urobia zodpovedné rozhodnutie, keď budú v nedeľu riešiť, či začať koaličné rozhovory alebo nie.

17.01.2018 15:58 , aktualizované: 16:52
merkelová Foto: ,
Nemecká konzervatívna kancelárka Angela Merkelová.
debata (4)

Strane, v ktorej v otázke pokračovania doterajšej veľkej koalície s CDU/CSU panujú hlboké názorové rozdiely, praje úspešný zjazd.

Konzervatívna únia CDU/CSU a sociálni demokrati minulý týždeň dokončili takzvané sondovacie rozhovory, ktoré v Nemecku tradične predchádzajú vlastným koaličným vyjednávaniam.

O tom, či začnú i rozhovory o konkrétnej podobe koaličnej zmluvy, bude v nedeľu rozhodovať zjazd sociálnej demokracie, v ktorej je rad politikov proti ďalšiemu pokračovaniu veľkej koalície, ktorá podľa nich SPD dlhodobo oslabuje.

Prekáža im taktiež to, že v sondovacích rozhovoroch vyjednávači nepresadili dosť z programu strany.

Veľká revízia vládneho pôsobenia

O opaku sa v týchto dňoch spolustraníkov snaží presvedčiť predseda SPD Martin Schulz, ktorý obchádza jednotlivé regióny. Dnes sociálnym demokratom sľúbil, že pokiaľ sa rozhodnú do veľkej koalície vstúpiť, uskutoční sa v polovici volebného obdobia veľká revízia vládneho pôsobenia, z ktorého vyplynie, v čom sa vláde z pohľadu SPD darí, a čo je potrebné zlepšiť.

CDU/CSU majú na rozdiel od SPD o podpore ďalšej veľkej koalície jasno. Merkelová dnes po stretnutí s rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom v Berlíne poznamenala, že výsledkom sondovacieho rokovania je férová dohoda, ktorej súčasťou sú i „horúce ústupky“ zo strany konzervatívnej ú­nie.

„Myslím, že to je dobrý základ,“ podotkla taktiež Merkelová. O základných častiach dohody už podle nej ale nie je možné znovu vyjednávať, ako teraz požadujú niektorí sociálni demokrati.

„Som presvedčená, že sociálna demokracia urobí zodpovedné rozhodnutie,“ povedala Merkelová k nedeľnému zjazdu SPD. Za zodpovedné pritom má – ako opakovane zdôrazňuje – vytvorenie stabilnej vlády. Jedinou realistickou možností k jej vzniku je teraz obnovenie veľkej koalície.

Merkelová chce hodnotiť Kurza podľa činov, v utečeneckej politike sa rozchádzajú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v stredu po stretnutí s novým rakúskym náprotivkom Sebastianom Kurzom povedala, že vidí dobrý základ na intenzívnu vzájomnú spoluprácu. Koaličnú vládu, ktorú zostavila Kurzova Rakúska ľudová strana (ÖVP) s pravicovo-populistickou Slobodnou stranou Rakúska (FPÖ), bude Berlín hodnotiť až podľa jej činov, citovala Merkelovú agentúra DPA.

Šéfka nemeckej vlády po prijatí Kurza v Berlíne konštatovala, že vo vzťahoch medzi Nemeckom a Rakúskom je len málo vecí, ktoré ich rozdeľujú. Ako príklad uviedla rakúsku žalobu na Európskom súdnom dvore, ktorej predmetom je rozhodnutie Nemecka zaviesť mýto pre osobné automobily.

Merkelová a Kurz na tlačovej konferencii v Berlíne taktiež potvrdili, že majú rozdielne postoje v oblasti utečeneckej politiky. Rakúsky kancelár vyjadril v tejto súvislosti názor, že diskusia o migračných kvótach v EÚ zaberá „trochu priveľa“ priestoru.

Kurz je presvedčený, že riešenie migračnej otázky spočíva v „riadnej ochrane vonkajších hraníc“ a „výraznejšej pomoci“ priamo na miestach, odkiaľ migranti prichádzajú. Dodal, že nie je správne, ak namiesto štátov rozhodujú prevádzači o tom, kto sa dostane do Európy.

Podľa Kurza nikto nemôže vyčítať Rakúsku, že je nesolidárne, keďže prijalo nadmerný počet utečencov.

Ide predovšetkým o ochranu vonkajších hraníc EÚ

Merkelová súhlasila s tým, že v migračnej politike ide predovšetkým o ochranu vonkajších hraníc EÚ, dohody s krajinami pôvodu či hospodársku pomoc a že je potrebné nelegálnu migráciu obmedziť. Odmieta však, aby sa niektoré krajiny nepodieľali na európskej solidarite, pokiaľ ochrana vonkajších hraníc dostatočne nefunguje.

Nemecká kancelárka privítala v stredu rakúskeho partnera na jeho prvej oficiálnej návšteve Nemecka, odkedy sa v decembri ujal svojej funkcie. Kurza prijala vo svojom úrade s vojenskými poctami, následne s ním prediskutovala okrem utečeneckej politiky aj tému budúcnosti EÚ. Rakúsko totiž v druhej polovici tohto roka prevezme rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Angela Merkelová #SPD #zodpovednosť #koaličné rokovania