Gabriel: Vojnové reparácie Poľsku sú vyriešené, ale debata je v poriadku

17.01.2018 17:30
Sigmar Gabriel  Jacek Czaputowicz
Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel (vpravo) a jeho poľský náprotivok Jacek Czaputowicz (vľavo) na stretnutí v Berlíne. Autor: ,

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel navrhol v stredu zriadenie expertnej skupiny, ktorá by sa zaoberala výzvami zo strany niektorých poľských nacionalistických politikov, že Varšava by mala dostať od Berlína reparácie za druhú svetovú vojnu.

Gabriel však na stretnutí s poľským ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom dal tiež jasne najavo, že podľa medzinárodného práva a bilaterálnych zmlúv medzi oboma krajinami je otázka reparácií už dlho uzavretá.

Czaputowicz uviedol, že je otvorený myšlienke, že celú záležitosť preskúmajú odborníci. Zdôraznil, že verejná diskusia o reparáciách je v Poľsku dôležitá a touto témou sa treba zaoberať

Obaja politici sa zhodli na tom, že úzke nemecko-poľské vzťahy sú dôležité pre obe krajiny i pre Európsku úniu.

Šéf nemeckej diplomacie tiež uvítal snahy poľskej vlády vysvetliť svoj postoj ku kontroverzným zmenám v súdnom systéme. „Ak by Poľsko chcelo predložiť svoje argumenty k postoju Európskej komisie v takzvanej bielej knihe, neodmietneme sa na to pozrieť,“ povedal Gabriel.

Varšava sa dostala do bezprecedentného konfliktu s lídrami EÚ, podľa ktorých súčasná súdna reforma v Poľsku odporuje základným hodnotám Únie. Európska komisia preto iniciovala voči Poľsku konanie na základe článku 7 Zmluvy o EÚ, ktoré by v krajnom prípade mohlo viesť k zbaveniu hlasovacích práv tejto krajiny v Rade EÚ.

#vojnové reparácie #Sigmar Gabriel #Poľsko #Nemecko #druhá svetová vojna
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

Sweet ružové ruže a gerbery s gypsomilkou

44,99
Kytica Zimona 25

Kytica Zimona 25

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk