„Je tu však problém; maximálne ústupky deklarované Putinom už nie sú pre nás prijateľné,“ konštatoval analytik v stredajšom rozhovore pre server Glavred.
Podľa jeho slov „je ťažké predpovedať kroky nepredvídateľného prezidenta nepredvídateľnej krajiny, ale musia prísť určité zmeny“.
Putin podľa neho pred šiestimi mesiacmi súhlasil s väčšinou ustanovení plánu na vyslanie mierových jednotiek OSN do Donbasu, „dnes súhlasí len s troma z 29, čo je úplné pokrytectvo“.
„Je jasné, že niektoré modely sa po (marcových prezidentských) voľbách zmenia, ale neviem si ani predstaviť, akým smerom by sa mohli uberať,“ uviedol Čornovil.
Krymská republika a Sevastopol prijali 11. marca 2014 vyhlásenie o nezávislosti od ústrednej vlády v Kyjeve. Krátko nato, 16. marca, sa uskutočnilo referendum, v ktorom sa za odtrhnutie od Ukrajiny a pripojenie k Rusku vyslovilo 96,7 percenta Krymčanov a 95,6 percenta Sevastopolčanov. Volebná účasť presiahla 83 percent.
Krymská republika a Sevastopol sa stali subjektmi Ruskej federácie 18. marca 2014, keď Putin a proruské vedenie polostrova podpísali v Kremli zmluvu o ich pripojení k Rusku. Ruský parlament tento akt odobril 21. marca.
Nová ukrajinská vláda i Západ referendum a jeho výsledky odmietli uznať.
Krymský polostrov sa stal súčasťou Ukrajiny v roku 1954 na základe rozhodnutia vtedajšieho sovietskeho vodcu Nikitu Chruščova.