Rusko: Ukrajinský zákon o Donbase možno považovať za prípravu na novú vojnu

Zákon vôbec nie je o reintegrácii, práve naopak, jeho cieľom je rozdeliť Ukrajinu ešte viac a odcudziť občanov žijúcich v Donbase, konštatovalo ruské ministerstvo.

18.01.2018 20:15
Porošenko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko
debata (216)

Zákon o reintegrácii Donbasu, ktorý vo štvrtok schválil ukrajinský parlament, možno považovať za prípravu na novú vojnu, reagovalo ruské ministerstvo zahraničných vecí.

„Po schválení v prvom čítaní (6. októbra 2017) prešiel dokument istými úpravami, ale i tak si zachoval svoju hlavnú orientáciu – legislatívne potvrdiť politiku Kyjeva vyriešiť ‚problém Donbasu‘ s použitím sily,“ konštatovalo ruské ministerstvo, ktoré citovala agentúra TASS.

„Porošenkove diktátorské právomoci“

Podľa ruského rezortu ukrajinský prezident Petro Porošenko tak „dostáva neobmedzené, takmer diktátorské právomoci na potlačenie nesúhlasu a nespokojnosti. Toto sa nedá nazvať inak než prípravou na novú vojnu“.

Výsledkom súčasného ukrajinského „zákonodarstva“ je podľa neho „úplné ignorovanie minských dohôd, ktoré sú všeobecne uznávané a nemajú alternatívny základ pre urovnanie konfliktu na Ukrajine“.

Zákon vôbec nie je o reintegrácii, práve naopak, jeho cieľom je rozdeliť Ukrajinu ešte viac a odcudziť občanov žijúcich v Donbase, konštatovalo ruské ministerstvo.

Taktiež poznamenalo, že prijatie zákona sa prekvapivo časovo zhoduje s oznámením o pripravenosti Spojených štátov dodávať Ukrajine smrtiace zbrane.

V zákone je Rusko označené za „agresorský štát“

Ako informovala agentúra UNIAN, 280 poslancov 450-členného ukrajinského parlamentu schválilo návrh zákona č. 7163 „o osobitných aspektoch štátnej politiky na zabezpečenie štátnej zvrchovanosti Ukrajiny v dočasne okupovaných oblastiach v Doneckej a Luhanskej oblasti“, tzv. zákon o reintegrácii Donbasu.

V zákone je Rusko označené za „agresorský štát“. Taktiež sa v ňom uvádza, že tie časti Ukrajiny, ktoré ruské sily získali pod svoju kontrolou, budú označené za „dočasne okupované územia“.

Tajomník Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexandr Turčynov zdôraznil, že zákon rozširuje možnosti využitia ozbrojených síl na odrazenie ruskej agresie a obnovenie územnej celistvosti Ukrajiny. K zákonu sa vyjadril aj jeho predkladateľ, ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Naďalej budeme pripravovať cestu pre reintegráciu okupovaných ukrajinských území politickým a diplomatickým spôsobom. Toto je kľúčový signál príslušného zákona, ktorý bol prijatý Najvyššou radou z mojej iniciatívy. Toto je signál pre Donbas a Krym: ste neoddeliteľnou súčasťou Ukrajiny,“ napísal na Facebooku Porošenko, ktorého citovala agentúra Ukrinform.

Podľa agentúry TASS zákon dáva prezidentovi právo nasadiť ozbrojené sily bez súhlasu parlamentu. Zákon taktiež predpokladá zriadenie spoločného operačného štábu ukrajinských ozbrojených síl na kontrolu všetkých vojenských jednotiek a vojensko-civilných správ v konfliktnej zóne. Zákon neobsahuje žiadnu zmienku o minských dohodách, ktoré mali zastaviť boje medzi vládnymi silami a proruskými separatistami, dodal TASS.

216 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Ukrajina #Donbas