Význam vytvorenia nemeckej vlády pre európsku politiku vyzdvihli v piatok v Paríži francúzsky prezident Emmanuel Macron a úradujúca nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová. Stalo sa tak iba krátko pred nedeľňajším mimoriadnym zjazdom nemeckých sociálnych demokratov z SPD, na ktorom by delegáti mali dať v Bonne definitívne zelenú koaličným rokovaniam so stranami únie CDU/CSU.
SPD podľa Macrona prejavila veľké európske ambície. Sondážne rokovania v Nemecku ukázali skutočnú ctižiadostivosť v súvislosti s európskym projektom, poznamenal a dodal, že nechce hlbšie komentovať vnútropolitické záležitosti spriatelenej krajiny.
Spojiť sa
Francúzsky prezident však podčiarkol, že na uplatnenie ambícií jeho krajiny v praxi je potrebné ich spojenie s ambíciami Nemecka, pretože samostatne sa nerealizujú.
Angela Merkelová vysvetlila, že predovšetkým v európskych otázkach vidí základ toho, čo spája jej kresťanských demokratov s SPD. „A to vyžaduje podľa môjho pevného presvedčenia stabilnú vládu“, citovala jej slová agentúra DPA.
Kompromisy dosiahnuté počas sondážnych rozhovorov napĺňajú Merkelovú podľa jej vlastných slov optimizmom aj v súvislosti s očakávaniami týkajúcimi sa rozhodnutia zjazdu SPD.
Obaja štátnici hovorili v piatok okrem iného aj o blížiacom sa 55. výročí podpísania bilaterálnej zmluvy o spolupráci a priateľstve, pripadajúcom na 22. januára.
V pondelok sa očakáva uznesenie
Tzv. Elyzejskú zmluvu podpísali v Elyzejskom paláci v Paríži 22. januára 1963 vtedajší francúzsky prezident Charles de Gaulle a nemecký kancelár Konrad Adenauer. Dokument sa stal základom zbližovania oboch niekdajších nepriateľov v dvoch svetových konfliktoch. Zmluva zaviazala vlády oboch krajín ku konzultáciám o všetkých dôležitých otázkach zahraničnej, bezpečnostnej, mládežníckej a kultúrnej politiky. Navyše predpokladala pravidelné stretnutia predstaviteľov Francúzska a Nemecka na vládnej úrovni.
Paríž i Berlín by zmluvu chceli obnoviť, ako to už v prejave na parížskej univerzite Sorbonne krátko po parlamentných voľbách v Nemecku navrhol Emmanuel Macron. V piatok to potvrdila aj šéfka nemeckej vlády, ktorá uzavretie zmluvy označila za veľmi odvážny krok v danom čase a vyjadrila radosť z toho, že sa ju obe strany rozhodli obnoviť a požiadajú o to i parlamenty oboch krajín.
V pondelok sa v tejto súvislosti očakáva zverejnenie spoločného uznesenia francúzskeho Národného zhromaždenia a nemeckého Spolkového snemu.