Pokračovanie veľkej koalície v Nemecku sa priblížilo, socialisti začnú rokovať s konzervatívcami

Nemeckí sociálni demokrati (SPD) začnú koaličné rozhovory s konzervatívnou úniou CDU / CSU kancelárky Angely Merkelovej. Po niekoľkohodinových debatách o dom rozhodol ich zjazd v porýnskom Bonne.

21.01.2018 16:42, aktualizované: 17:29
Martin Schulz Foto:
Šéf SPD Martin Schulz.
debata (21)

Za začatie rokovaní sa vyslovilo 362 zo 642 delegátov zjazdu a členov predsedníctva strany, 279 bolo proti a jeden sa zdržal, uviedla agentúra DPA.

Koaličné rozhovory s CDU/CSU by sa mohli začať už na budúci týždeň. V najlepšom prípade by mohli trvať dva až tri týždne, ich výsledok však následne musí odobriť viac ako 440.000 členov SPD.

Hlasovaniu predchádzala emotívna a konfrontačná diskusia. Predseda SPD Martin Schulz v bojovne ladených prejavoch na úvod a záver rozpravy predniesol svoje argumenty v prospech pokračovania tzv. veľkej koalície.

Kľúčový okamih

V príhovore bezprostredne pred hlasovaním označil mimoriadny zjazd za „kľúčový okamih“ v histórii SPD. „Myslím si, že republika sa na nás práve teraz pozerá,“ povedal. „Áno, nemusíme vládnuť za každú cenu, to je pravda. Ale tiež nemôžeme chcieť nevládnuť za každú cenu.“

Na čele odporu proti pokračovaniu spojenectva s konzervatívcami sú tzv. Jusos, teda mladí socialisti. Ich líder Kevin Kühnert v diskusii vyhlásil: „Radšej byť dnes trpaslíkom a v budúcnosti sa stať opäť obrom“. Narážal tým na slová predstaviteľa Kresťanskosociálnej únie (CSU) Alexandra Dobrindta, ktorý odpor mladých socialistov nazval „povstaním trpaslíkov“.

Vo svojom vystúpení na úvod mimoriadneho zjazdu Schulz povedal, že v prípade začatia koaličných rokovaní s CDU/CSU bude presadzovať ďalšie požiadavky sociálnych demokratov. Zároveň pripustil, že jemu a vyjednávaciemu tímu SPD sa v rámci sondážnych rokovaní nepodarilo dosiahnuť všetky ciele.

Očakávajú sa spory

Podľa Schulza sa záverečný 28-stranový dokument zo sondážnych rokovaní musí rozšíriť o niektoré body. Konkrétne menoval požiadavku rovnakého prístupu k pacientom poisteným v štátnych a súkromných poisťovniach, obmedzenie zamestnávania na dobu určitú a zavedenie klauzuly o nepredvídateľných okolnostiach v oblasti zlučovania rodín utečencov a migrantov.

To však zrejme bude predmetom sporov, pretože CDU i CSU sú dôrazne proti tomu, aby sa dokument podpísaný 12. januára zásadne menil.

Najnovšie zostavovanie vlády – voľby sa konali 24. septembra – trvá v Nemecku najdlhšie v jeho novodobých dejinách. V prípade zamietnutia začiatku koaličných rokovaní hrozili Nemecku predčasné voľby, keďže predtým stroskotali rozhovory o koalícii CDU/CSU s liberálmi a zelenými. SPD by sa navyše zrejme ocitla v hlbokej kríze, ktorú by Schulz pravdepodobne riešil odchodom z čela strany. Alternatívou je ešte menšinová vláda konzervatívcov, tú ale šéfka CDU a kancelárka Angela Merkelová odmieta.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Nemecko #CDU/CSU
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy