Trumpova administratíva začne plán na presunutie veľvyslanectva do Jeruzalema realizovať v nasledujúcich týždňoch a k otvoreniu novej ambasády by mohlo dôjsť do konca roka 2019.
Protesty
Z rokovacej sály Knesetu vyhostili arabských poslancov, ktorí pokrikmi rušili priebeh Penceovho vystúpenia. Medzi poslancami následne došlo aj k potýčke.
Pence v prejave tiež naliehavo vyzval Palestínčanov, aby sa vrátili k rokovaciemu stolu. Zdôraznil, že mier sa môže dosiahnuť iba prostredníctvom dialógu.
Palestínčania nahnevane protestovali proti rozhodnutiu USA uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela a tvrdia, že Spojeným štátom sa už nedá dôverovať ako sprostredkovateľovi. Vyslovili sa, že odmietnu akýkoľvek mierový plán, ktorý navrhne Trumpova administratíva.
Pence, s ktorým sa Palestínčania odmietli stretnúť, zdôraznil, že USA podporujú riešenie na základe dvoch štátov, ale iba vtedy, ak to budú podporovať obe strany. Agentúra AP pripomína, že vo vláde Benjamina Netanjahua dominujú odporcovia palestínskej štátnosti, čím sa takýto scenár stáva nepravdepodobným.
Pence: Jadrová dohoda s Iránom je „pohroma“
Americký viceprezident taktiež v prejave označil jadrovú dohodu s Iránom za „pohromu“ a uviedol, že Trumpova administratíva ju už nebude certifikovať. Namiesto toho je Washington odhodlaný schváliť účinné a trvalé obmedzenia iránskeho jadrového a raketového programu.
„V prípade, že sa jadrová dohoda s Iránom neupraví, prezident Trump povedal, že Spojené štáty sa z iránskej jadrovej dohody okamžite stiahnu,“ dodal Pence podľa agentúry DPA.
Irán v polovici januára odmietol akceptovať akékoľvek zmeny vo svojej jadrovej dohode z roku 2015. Teherán tak reagoval na rozhodnutie Trumpa, že ak európski spojenci neupravia v dohode niektoré „závažné nedostatky“, za niekoľko mesiacov od dohody odstúpi.
Irán a šesť veľmocí – Británia, Čína, Francúzsko, Nemecko, Rusko a USA – dospeli v roku 2015 k prelomovej dohode o jadrovom programe Teheránu, čím zavŕšili viac než desaťročie rokovaní na túto tému. Na jej základe boli zmiernené sankcie OSN, EÚ a USA voči islamskej republike výmenou za to, že Irán dlhodobo obmedzí svoj nukleárny program.
Abbás vyzval krajiny EÚ na rýchle uznanie palestínskeho štátu
Na rýchle uznanie palestínskeho štátu dnes krajiny Európskej únie vyzval v Bruseli šéf palestínskej samosprávy Mahmúd Abbás. Pred rokovaním s ministrami zahraničia dvadsaťosmičky zdôraznil, že takýto krok by „otvoril dvere mieru“ a pomohol Palestínčanom udržať si nádej, že sa mieru skutočne dočkajú.
Šéfka európskej diplomacie Federica Mogheriniová uistila Abbása o pokračujúcej podpore zo strany únie, a to vrátane podpory finančnej a peňazí pre Úrad OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA).
USA rozbúrili situáciu v oblasti, keď ich prezident Donald Trump nedávno oznámil, že Washington presunie svoju ambasádu z Izraela do Jeruzalema.
Mogheriniová dnes Abbása uistila, že EÚ ďalej presadzuje riešenie vzniku dvoch štátov založené na vzájomnej dohode medzi Izraelom a Palestínčanmi. Rovnaké stanovisko oznámili ministri zahraničných vecí EÚ pred mesiacom tiež izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi. Šéfka úniovej diplomacie tiež v Bruseli povedala, že EÚ pokladá za nelegálne ďalšie budovanie osád na palestínskych územiach.
Zásadnou časťou diskusie bude rozpoltenosť samotných Palestínčanov, keď Abbásov Fatah ovláda Západný breh Jordánu, v Pásme Gazy je však pri moci konkurenčné hnutie Hamas.
„Sme odhodlaní znovu zjednotiť našich ľudí a našu krajinu, aby sme dosiahli jednotný a spojený štát, jednotnú legislatívu a jednotnú legitímnu armádu,“ poznamenal v Bruseli Abbás. Len takýto vývoj podľa neho umožní reálnu existenciu palestínskeho štátu na Západnom brehu a v Pásme Gazy a s východným Jeruzalemom ako jeho hlavným mestom.