Smutná štatistika. V roku 2017 zahynulo v misiách OSN 56 mierotvorcov, najviac od roku 1994

Správa OSN zverejnená v pondelok v New Yorku konštatuje, že táto bilancia "prekonala všetky prípustné hranice".

23.01.2018 11:23
debata (1)

V roku 2017 zahynul najvyšší počet príslušníkov mierových zborov OSN za posledných 24 rokov. V správe pre generálneho tajomníka OSN sa totiž uvádza, že pri plnení úloh OSN zahynulo vlani 56 mierotvorcov. Informoval o tom denník Le Monde.

Správa OSN zverejnená v pondelok v New Yorku konštatuje, že táto bilancia „prekonala všetky prípustné hranice“. Autori správy varujú, že bilancia obetí bude zrejme ďalej stúpať. Apelovali, že „treba niečo zmeniť, aby sa táto tendencia zvrátila“.

Snahy znížiť počet obetí

V snahe znížiť počet obetí z radov mierotvorcov generálny tajomník OSN António Guterres vlani v novembri poveril brazílskeho generála Carlosa Alberta dos Santos Cruza, aby situáciu analyzoval a zistil, prečo za posledné roky počet obetí v misiách OSN stúpa.

Brazílčanom vedená misia podnikla cesty do Konžskej demokratickej republiky, Mali, Stredoafrickej republiky, Južného Sudánu a ďalších krajín, kde pôsobia mierové zbory OSN, a dospela k záveru, že „vlajka OSN už neslúži ako prirodzená ochrana pre mierotvorcov a zločinecké skupiny sa neštítia útokov na ne“.

Komisia predložila vedeniu OSN rad odporúčaní – medzi nimi je aj lepšia príprava budúcich príslušníkov misií OSN na nebezpečenstvá, ktoré v krajine vyslania možno očakávať.

Akčný plán

OSN následne vypracovala akčný plán, ktorého prvá etapa sa má zrealizovať do konca roku 2018. Ide o prehodnotenie prípravy mierotvorcov a spôsob poskytovania lekárskej pomoci v oblastiach konfliktu. Odporúčajú sa aj vopred neohlásené testy pripravenosti príslušníkov misie OSN v mieste ich pôsobenia.

Podľa správy komisie k najviac ohrozeným patria misie OSN v Afrike. Správa upozorňuje i na nedostatočné a nezodpovedajúce technické vybavenie vojakov OSN: v otvorenej krajine sa napríklad presúvajú v autách typu pick-up, zatiaľ čo by potrebovali skôr autá odolné voči výbuchom pozemných mín; počas nočného hliadkovania často nemajú k dispozícii prístroje na nočné videnie.

Okrem toho sa zistilo, že jednotky OSN sú často „defenzívne“, zatiaľ čo by mali byť „skôr proaktívne“, aby „identifikovali hrozby a neutralizovali ich“.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #OSN