Sporný zákon treba prerokovať s Maďarmi v Zakarpatskej oblasti, tvrdí Budapešť

Maďarsko požaduje od Ukrajiny právne záruky, že sporný školský zákon Kyjev neuplatní dovtedy, kým o ňom nevznikne dohoda s predstaviteľmi maďarskej menšiny na Ukrajine.

24.01.2018 17:28
Ukrajina, Kyjev Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

Podľa agentúry MTI to v stredu v Paríži povedal maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó na mimoriadnom trojstrannom maďarsko-ukrajinsko-americkom stretnutí.

Šéf maďarskej diplomacie na schôdzke s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom a námestníkom amerického ministra zahraničných vecí pre európske a eurázijské záležitosti Wessom Mitchellom konštatoval, že nejde o ukrajinsko-maďarskú záležitosť. „Prijatím nového zákona o vzdelávaní Ukrajina porušila najzákladnejšie medzinárodné normy ochrany národnostných menšín,“ zdôraznil.

Za principiálnu označil Szijjártó otázku zachovania získaných práv menšín, ktoré v zmysle medzinárodných právnych noriem nie je možné porušiť. „Maďarsko od Ukrajiny očakáva úpravu školského zákona v časti, ktorá sa týka menšín, tak, aby bola v súlade s medzinárodnými právnymi normami a s príslušným rozhodnutím Benátskej komisie,“ dodal maďarský minister.

Blokovať snahy Kyjeva

Podľa jeho slov Klimkin prisľúbil, že zákon prerokujú s Maďarmi žijúcimi v Zakarpatskej oblasti, avšak Szijjártó dodal, že maďarská vláda očakáva na takýto krok aj právne záruky.

V opačnom prípade bude Maďarsko naďalej blokovať všetky existujúce medzinárodné snahy Kyjeva v rámci Európskej únie i NATO.

Obavy vo viacerých krajinách

Nový ukrajinský zákon o vzdelávaní, ktorý nadobudol platnosť vlani v októbri, vyvolal obavy a protesty v Maďarsku, Rumunsku, Rusku a Moldavsku.

Ide najmä o článok 7, v ktorom sa píše, že ukrajinský štát bude garantovať vzdelávanie od 5. triedy základnej školy len v ukrajinčine.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #jazyk #menšina #Ukrajina