Vyjednávanie o veľkej koalícii sa skončí do 4. februára

Účastníci dlho očakávaných koaličných rokovaní nemeckých konzervatívcov z únie CDU/CSU a sociálnych demokratov z SPD sa dohodli na ich zavŕšení do 4. februára. Oznámil to v piatok Michael Grosse-Brömer, šéf parlamentnej frakcie CDU/CSU, ktorého slová citovala agentúra DPA.

26.01.2018 15:31
Koaličné rozhovory Nemecko Angela Merkelová Foto: ,
Nemecká kancelárka Angela Merkelová pri vyhlásení pred začatím koaličných rozhovorov CDU/CSU a SPD.
debata

Grosse-Brömer sa takto vyjadril po prvom kole oficiálnych rokovaní medzi predstaviteľmi Kresťanskodemo­kratickej únie Nemecka (CDU), sesterskej Kresťanskosociálnej únie v Bavorsku (CSU) a Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD) v Berlíne, ktoré by mohli priniesť dohodu o obnovení doterajšej veľkej koalície.

„Záverečné rokovania“ by sa podľa jeho slov mali konať počas víkendu 3.-4. februára. Pre prípad, že by sa vyskytli nezrovnalosti, si strany ponechali ďalšie dva dni ako rezervu.

Najskôr sa v piatok ráno o 09.00 h v sídle CDU stretli lídri všetkých troch strán – kancelárka Angela Merkelová a jej kolegovia z CSU a SPD Horst Seehofer a Martin Schulz. Stalo sa tak štyri mesiace po septembrových parlamentných voľbách, ktorých nejednoznačné výsledky doposiaľ neumožnili zostavenie nového kabinetu.

Následne rozhovory pokračovali za účasti 15 popredných predstaviteľov každého z troch spomínaných subjektov, ktorí budú plniť úlohu koordinačného grémia. Rokovať začalo aj 18 pracovných skupín.

debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #SPD #CDU/CSU