Medzi Belehradom a Záhrebom to opäť iskrí, kvôli táboru Jasenovac

Medzi Srbskom a Chorvátskom sa strhla ďalšia ostrejšia výmena názorov, tentoraz kvôli koncentračnému táboru Jasenovac v niekdajšom fašistickom Chorvátsku. Príčinou sa stala spomienková výstava, ktorú v sídle OSN zorganizovalo Srbsko.

29.01.2018 11:37

Na expozíciu pod názvom „Jasenovac, právo nezabudnúť“ a na výroky srbského ministra zahraničia Ivicu Dačiča na jej začiatku minulý týždeň vo štvrtok hnevlivo reagovalo chorvátske ministerstvo zahraničia diplomatickou nótou. Podľa médií v nej susednej krajine vyčítala údajnú manipuláciu s faktami.

Tento krok na druhej strane vyvolal pobúrenie v Belehrade. Šéf srbskej diplomacie Dačič chorvátsku nótu označil za „vrchol pokrutectva a nehanebnosti“.

Niekdajší srbský prezident Tomislav Nikolič sa... Foto: SITA/AP, Sebastian Scheiner
jasenovac, jeruzalem, nikolič Niekdajší srbský prezident Tomislav Nikolič sa dotýka spomienkového miesta nesúceho nápis Jasenovackého koncentračného tábora v izraelskom Jeruzaleme.

Prezident Aleksandar Vučić v telefonickom rozhovore poskytnutom televíznou stanicu TV Pink dokonca povedal, že spomínaná nóta sa rovná niečomu takému, ako keby Nemecko poslalo Židom protestnú nótu kvôli tomu, že si Dňom pamiatky obetí holokaustu pripomínajú utrpenie svojho národa v čase druhej svetovej vojny.

Dačič v newyorskom sídle okrem iného povedal, že chorvátsky premiér Andrej Plenkovič by sa pamiatke obetí z jasenovackého tábora nemal ísť pokloniť len do Jeruzalema, ale mal by to tiež urobiť priamo v Jasenovaci.

V jasenovackom tábore prišli o život počas jeho existencie v čase fašistického režimu ustašovcov (Chorvátske revolučné hnutie, pozn. red.) v rokoch 1941 až 1945 desaťtisíce Srbov, Židov, Rómov a protinacisticky zameraných Chorvátov. Chorvátske zdroje uvádzajú 50 000 mŕtvych, srbská strana dokonca 700 000 obetí.

chyba
Viac na túto tému: #Srbsko #spor #Chorvátsko #koncentračný tábor #fašizmus #Jasenovac #Ustašovci