Pápež: Štáty majú zodpovednosť za boj proti antisemitizmu a ľahostajnosti

29.01.2018 15:29
pápež František, koncentračný tábor Auschwitz
Pápež František počas svojho pobytu v Poľsku navštívil aj niekdajší koncentračný tábor Auschwitz. Archívny záber. Autor: ,

Pápež František pripomína, že štáty sveta majú zodpovednosť za boj proti antisemitizmu a proti "vírusu ľahostajnosti", ktorý hrozí vymazaním spomienky na holokaust z pamäti ľudstva.

Táto pápežova výzva je súčasťou jeho vyhlásenia k účastníkom nedávnej medzinárodnej konferencie o antisemitizme a objavila sa v čase, keď poľský parlament rokuje o novele zákona, ktorá zavádza trestnú zodpovednosť za výroky obviňujúce Poliakov za ich údajnú spoluúčasť na nacistických zločinoch. Návrh zákona vyvolal v Izraeli pobúrenie.

František však vo svojom posolstve túto polemiku nespomína, vracia sa však do roku 2016, keď navštívil bývalý koncentračný tábor Auschwitz-Birkenau. Dodal, že v pamäti mu zostalo „ohlušujúce ticho“, ktoré „ponechalo priestor len pre slzy, modlitby a prosby o odpustenie“.

Pápež vo svojom príhovore apeloval na kresťanov a židov, aby vytvorili „spoločnú pamäť“ o holokauste a uvedomili si, že ich povinnosťou je dôstojne ju odovzdať mladým generáciám.

Potreba vzdelávať mladých

„Musíme vzdelávať mladé generácie, aby sa aktívne zapojili do boja proti nenávisti a diskriminácii, ale aj prekonali sporné postoje z minulosti,“ vyzval pápež, ktorý volá aj po „kultúre zodpovednosti“ medzi národmi, aby sa medzi nimi vytvorilo „spojenectvo proti ľahostajnosti“ k holokaustu.

„Nepriateľ, proti ktorému bojujeme, je nielen nenávisť vo všetkých jej podobách, ale ešte zásadnejšie ľahostajnosť, pretože ľahostajnosť paralyzuje a bráni nám robiť to, čo je správne, aj keď vieme, že je to správne,“ zdôraznil pápež.

Konferencia o antisemitizme, ktorú usporiadalo talianske ministerstvo zahraničných vecí v spolupráci s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a talianskymi židovskými komunitami, bola načasovaná k Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu. Ten si svet pripomína každoročne 27. januára, v deň výročia oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz sovietskou Červenou armádou.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#pápež František #holokaust
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku