Je skoro, aby sa utečenci vrátili do Sýrie, myslí si nemecký prezident

Je príliš skoro na to, aby sa sýrski utečenci vrátili do vlasti a medzinárodné spoločenstvo by preto malo aj naďalej podporovať blízkovýchodné štáty, ktoré miliónom utečencov poskytli prechodný domov. Pri svojej návšteve Bejrútu to povedal nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Informovala o tom agentúra Reuters.

29.01.2018 22:59
Steinmeier, Aoun, Libanon Foto:
Libanonský prezidenz Michel Aoun (napravo) s nemeckým náprotivkom Frankom-Walterom Steinmeierom v prezidentskom paláci neďaleko Bejrútu.
debata (4)

Na repatriáciu sýrskych utečencov zatiaľ nenastali „správne podmienky“, keďže bezpečnostná situácia v značných častiach Sýrie stále nie je priaznivá, povedal Steinmeier v Bejrúte, kde sa stretol so svojím libanonským náprotivkom Michelom Aúnom.

V súčasnej chvíli podľa OSN v Libanone žije asi milión sýrskych utečencov, čo je asi pätina populácie krajiny. Libanonská vláda uviedla, že keďže Damask už kontroluje veľkú časť Sýrie, nastal čas, aby sa utečenci vrátili do vlasti.

V častiach Sýrie, vrátane okolia hlavného mesta Damask, pokračujú boje. V iných kútoch krajiny boje síce ustali, ale sedem rokov trvajúca vojna tam spôsobila katastrofálne škody a chýbajú investori, ktorí by finančne pomohli s povojnovou rekonštrukciou.

„Po mnohých nepodarených pokusoch (…) sa nám nepodarilo zabezpečiť v Sýrii prímerie,“ uviedol Steinmeier.

Navštívil vojakov

Nemecký prezident pred stretnutím so svojím libanonským náprotivkom navštívil kontingent 300 nemeckých vojakov na základni v severovýchodnom Jordánsku.

Nemeckí vojaci v Sýrii a v Iraku podnikajú prieskumné operácie a pomáhajú s doplňovaním paliva. Steinmeier vojakom povedal, že boj proti IS bol úspešný, ale stále je potrebné bojovať proti oslabeným extrémistickým skupinám a zabrániť im v znovuzískaní mo­ci.

Nemeckí vojaci sa podľa neho v Jordánsku cítia vítaní a uviedli, že tam majú dobré pracovné podmienky.

Správne rozhodnutie

„Takže to rozhodnutie bolo správne,“ povedal nemecký prezident o minuloročnom presune nemeckých vojakov z Turecka do Jordánska. Presun sa uskutočnil potom, čo turecká vláda obmedzila k vojakom prístup.

Steinmeier takisto navštívil neďaleký tábor Azrak, ktorý je domovom asi 36-tisíc sýrskych utečencov. Pri tej príležitosti hovoril o tom, ako sa Nemecko zasadilo o zabezpečenie humanitárnej pomoci utečencom. Spolková republika po Spojených štátoch prispieva na pomoc utečencom v Jordánsku najväčším množstvom peňazí.

Veľa vecí sa môže zlepšiť

Nakoniec nemecký prezident pochválil Jordánsko za pomoc státisícom utečencov a povedal, že kritika nie je na mieste. „Áno, veľa sa môže zlepšiť … Nie je ale spravodlivé Jordánsku niečo príliš vyčítať,“ povedal.

Jordánsko uzavrelo svoje hranice so Sýriou po bombovom útoku v roku 2016. V dôsledku uzavretia hranice sa niekoľko desiatok tisíc sýrskych utečencov ocitlo na púšti v pohraničí, kde mali len obmedzený prístup k humanitárnej pomoci. Podľa mnohých organizácií na ochranu ľudských práv Jordánsko násilne niekoľko sto utečencov deportovalo.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Sýria #Libanon #utečenci