Na svetroch pre nórskych olympionikov sú znaky, ktoré používajú nacisti

31.01.2018 15:59

Oficiálne oblečenie nórskeho lyžiarskeho tímu pre februárové zimné olympijské hry v juhokórejskom Pchjongčchangu sa dostalo pod paľbu kritiky. Na čiernošedých pletených svetroch zjazdárov sú totiž vyobrazené dva runové znaky, ktoré majú základ v severskej mytológii, ale používajú ich aj ako svoje symboly neonacistické hnutia. Píše o tom dnes britský denník.

Kolekcia oblečenia pre nórskych zjazdárov pre túto sezónu sa inšpirovala vikingským obdobím a bola pomenovaná Útočiaci Viking. Runový znak, ktorý označuje písmeno T a nesie meno severského boha vojny Týra, bol pre národný tím vybraný preto, že má svojmu nositeľovi zabezpečiť silu a víťazstvo.

V 30. rokoch minulého storočia však tento znak pripomínajúci oštep začal používať nacistický vodca Adolf Hitler a znak stal známym ako Kampfrune, runa boja. Runa sa stala emblémom Hitlerovej školy pre veliteľa (Reichsführer­schulen), ktorú navštevovali prominentní nacisti v Nemecku.

V súčasnej dobe túto runu často nosia členovia ultrapravicových skupín. V Škandinávii ide napr. o poprednú neonacistickú organizáciu zvanú Severské hnutie odporu, ktorá najmä vo Švédsku, ale aj v Nórsku brojí proti imigrantom či Židom.

V neonacistickej symbolike figuruje aj druhý, ktorý zdobí svetre nórskych reprezentantov pre februárovú olympiádu. Nacisti v Nemecku mu hovorili Lebensrune, runa života, a objavoval sa napríklad na hroboch vojakov SS pri dátumoch ich narodenia.

Runa je niekedy nacistami označovaná tiež ako Yggdrasil s odkazom na svetový strom zo severskej mytológie. Práve na tomto strome života obetoval najvyššej severský boh Ódin sám seba, keď na ňom visel deväť dní a nocí, aby tak získal tajomstvo rún, symbolov múdrosti. V reakcii na kritiku už niektorí členovia tímu nórskych alpských lyžiarov denníku The New York Times povedali, že nebudú na olympijských hrách v Južnej Kórei spomínané svetre nosiť.

Výrobca oficiálneho oblečenia nórskeho tímu zjazdárov ale odmieta svetre stiahnuť s tým, že runy na nich sú súčasťou škandinávskeho dedičstva a nepatria ultrapravici. „Neonacisti pochodujú tiež s nórskymi vlajkami. To ale predsa neznamená, že ich prestaneme používať,“ uviedla Hilde Midthjellová, výkonná riaditeľka firmy Dale of Norway.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nórsko #Južná Kórea #olympionici #Nacisti #zimné olympijské hry #symbol #sveter #Pchjongjang
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku