Najnovšie odišli z Alí Káru, ktorý je v tesnej blízkosti tureckej hranice. Turecko poslalo svoju armádu do Afrínu 20. januára s úlohou prinútiť kurdskej milície YPG odísť. Ankara ich považuje za spojenca tureckej Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorú Turecko radí k teroristickým organizáciám.
Turecký minister zahraničia Mevlut Çavuşoglu ostro kritizoval Francúzsko za jeho postoj k tureckej ofenzíve. Prezident Emmanuel Macron tento týždeň upozornil, že by operácia nemala byť zámienkou na obsadenie územia. Želá si, aby Ankara svoje kroky koordinovala so spojencami. Çavuşoglu vyhlásil s narážkou na koloniálnu minulosť Francúzska, že Francúzsko nie je v postavení, aby niekoho mohlo poučovať.
„Vedia (Francúzi) veľmi dobre, o čo v tejto operácii ide. My nie sme Francúzsko, ktoré obsadilo Alžírsko,“ vyhlásil minister. Už v stredu povedal turecký premiér Binali Yildirim, že je absolútne mylné považovať tureckú operáciu v Sýrii za inváziu.
Asadova armáda je 14 kilometrov od opozičnej bašty
Armáda sýrskeho prezidenta Bašára Asada sa v severozápadnej sýrskej provincii Idlib priblížila na vzdialenosť 14 kilometrov k jednej z najväčších opozičných bášt v krajine. S odkazom na oznámenie exilovej Sýrskej organizácie pre ľudské práva (SOHR), ktorá dianie v Sýrii dlhodobo monitoruje z Británie, o tom informovala agentúra AP.
Východne od Sarákibu sa nachádza diaľnica spájajúca dve najväčšie mestá v krajine, Damask a Halab (Aleppo). Získať kontrolu nad týmto dopravným úsekom tak pre sýrsku armádu bude kľúčové.
Minulý mesiac sýrska armáda dobyla z rúk opozície leteckú základňu Abú ad-Ḑuhūr, ktoré sa nachádza asi 26 kilometrov od Sarákibu. Podľa agentúry AP jej pritom značne pomohlo letectvo. Následne Asadove jednotky začali ofenzívu s cieľom dobyť Sarákib z rúk opozície a ozbrojencov spriaznených s medzinárodnou teroristickou sieťou al-Kájda.
Bombardovanie v regióne je podľa miestnych obyvateľov nepretržité a opozícia má len obmedzenú protivzdušnú obranu.
Vojna v Sýrii, ktorú zapálilo potláčanie prodemokratických demonštrácií v roku 2011, sa v priebehu rokov so zapojením rôznych regionálnych a zahraničných síl skomplikovala. Násilie si už vyžiadalo vyše 340-tisíc obetí na životoch a prinútilo milióny ľudí opustiť domov. Rusko nálety v Idlibe v posledných mesiacoch zosilnilo s cieľom pomôcť sýrskej armáde preniknúť hlbšie do tejto provincie.