JAR: 955 uväznených baníkov zachránili

01.02.2018 16:52, aktualizované: 02.02.2018 09:32
JAR baníci uviaznutie povrch návrat záchrana,...
Autobus vezie časť z 955 oslobodených baníkov, ktorí uviazli v podzemí bane a zlato v Juhoafrickej republike vo štvrtok 2. februára 2018. Vyše 900 baníkov uviazlo v podzemí v stredu v noci pre výpadok napätia, následkom čoho prestali fungovať šachtové výťahy. Podľa spoločnosti, ktorá baňu prevádzkuje, elektrický systém poškodila búrka. Autor:

Stovky baníkov, ktorí uviazli v podzemí bane na zlato v Juhoafrickej republike (JAR), v piatok skoro ráno zachránili po tom, ako sa podarilo obnoviť prívod elektrickej energie.

Informuje o tom agentúra DPA s odvolaním sa na miestnu spravodajskú stanicu eNCA.

Vyše 900 baníkov uviazlo v podzemí v stredu v noci pre výpadok napätia, následkom čoho prestali fungovať šachtové výťahy. Baňa Beatrix leží v provincii Free State a štôlne má v hĺbke 700–2000 metrov pod povrchom. Podľa spoločnosti, ktorá baňu prevádzkuje, elektrický systém poškodila búrka.

Všetci baníci vyviazli bez zranenia, objavili sa iba prípady dehydratácie a vysokého krvného tlaku. V priebehu noci dorazili na miesto sanitky, zatiaľ čo príbuzní baníkov nervózne čakali neďaleko. Baňa Beatrix leží v malom meste Theunissen. Jej vlastníkom je spoločnosť Sibanye-Stillwater.

Vlani zahynulo v bani na zlato neďaleko mesta Johannesburg päť baníkov po tom, ako tam došlo k zosuvu. JAR má veľké zásoby nerastných surovín a celosvetovo jedny z najhlbších baní na zlato. Táto komodita bola dlhé roky základom ekonomiky JAR, ale ťažba prudko poklesla pre vyčerpanie zásob.

V inkriminovanej bani sa zlato ťaží v hĺbke 700 až 2200 metrov pod zemským povrchom.

#JAR #baníci #baňa #Juhoafrická republika
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku