V USA majú zverejniť správu s kritikou postupu FBI v ruskej kauze

Vo Washingtone by mali zverejniť dokument republikánskych kongresmanov s kritikou postupu Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) pri pátraní po údajných ruských zásahoch do predvlaňajších prezidentských volieb v USA. Prinášame odpovede na niektoré otázky, ktoré sú s republikánskym memorandom spojené:

02.02.2018 12:47
mueller Foto: ,
Tím Roberta Muellera skúma možný ruský vplyv na prezidentské voľby v USA.
debata (6)

Čo memorandum obsahuje?

O presnom obsahu štvorstránkového dokumentu nie sú úplné informácie. Podľa oznámenia republikánskych kongresmanov sa v ňom uvádza, že FBI pri vyšetrovaní ruských zásahov do americkej volebnej kampane porušila zákon o sledovaní zahraničných špiónov známy pod skratkou FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act).

Tento zákon FBI umožňuje, aby s povolením súdu monitorovala komunikáciu osôb, ktoré oprávnene podozrieva, že sú agentmi cudzej mocnosti.

Povolenie súdu podľa republikánov FBI získala na základe falošných alebo neúplných tvrdení, pretože sa prinajmenšom čiastočne opierala o informácie bývalého britského špióna, ktoré si zaplatili demokrati nepriateľskí voči Donaldovi Trumpovi. Sledovať mali bývalého Trumpovho poradcu Cartera Pagea, ktorého FBI vlani v marci vypočúvala kvôli jeho väzbám na Rusko. Page bol podľa amerických médií už pred rokmi vyšetrovaný v inej kontrašpionáž­nej kauze.

Čo tvrdí FBI?

Šéf FBI Christopher Wray, ktorého Trump do funkcie dosadil po odvolaní bývalého riaditeľa úradu Jamesa Comeyho, sa s dokumentom oboznámil a osobne vyzval Biely dom, aby ho nezverejňoval. To isté urobil námestník ministra spravodlivosti Rod Rosenstein. FBI potom vydala vyhlásenie, v ktorom sa hovorí o „hlbokých obavách vyvolaných opomenutím faktov, čo má zásadný vplyv na presnosť memoranda“.

Obvinenia údajne obsiahnuté v dokumente odmietla FBI s tým, že „svedomito plní svoje záväzky voči súdu a zákonu FISA a dodržiava postupy, na ktoré dohliadajú odborníci ministerstva spravodlivosti a FBI“. Podľa agentúry AP bude mať FBI problém, ako obvinenia republikánov vyvrátiť. Žiadosť o sledovanie cudzích agentov podanú súdu, v ktorej uvádza dôvody monitoringu, totiž úrad nikdy nezverejňuje.

Ako zverejnenie textu poznamená vzťahy Trumpa s FBI?

Pravdepodobne silne a nezvratne. Zverejnením dokumentu sa prezident dostane do priameho sporu s riaditeľom FBI Wray, ktorý bol zatiaľ voči Bielemu domu veľmi zdržanlivý. Môžu tiež vzniknúť otázky, či zvyčajne utajované informácie môže vláda ďalej využívať na politický boj. Podľa serveru Politico nie je vylúčené, že Wray po zverejnení memoranda na protest zo svojej funkcie odstúpi. Televízia NBC tvrdí, že nič také v úmysle nemá, 35-tisíc pracovníkov jeho úradu vraj za ním stojí.

Čo sa stane ďalej?

Text dokumentu majú zverejniť v piatok, podľa Bieleho domu tomu dal Trump zelenú vo štvrtok. Výbor pre kontrolu spravodajských služieb Snemovne reprezentantov rozhodol vďaka väčšinovému republikánskemu zastúpenie o zverejnení textu už v pondelok, Trump mal podľa regulí snemovne päť dní na to, aby zaujal stanovisko. Prezident má právo odtajniť memorandum buď sám alebo tým poverí Kongres. Podľa činiteľov Bieleho domu bude aktívna druhá možnosť. Kedy sa bude s textom môcť oboznámiť verejnosť, nie je jasné.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #FBI #zverejnenie #zasahovanie do volieb