Čína sa pridala k Rusku a kritizuje novú jadrovú doktrínu Spojených štátov

V novej americkej nukleárnej doktríne, zverejnenej v piatok tento týždeň, sa ako možný jadrový rival voči USA spomína totiž okrem Ruska aj Čína.

04.02.2018 08:54
debata (143)
Čína podrobila kritike novú správu vlády Spojených štátov, ktorá z hľadiska jadrových zbraní vykresľuje Peking ako možného súpera, a vyzvala Washington, aby rešpektoval svoje záväzky na obmedzenie vlastného nukleárneho arzenálu. Píše o tom agentúra AP. Čínske ministerstvo obrany v nedeľu uviedlo, že vojenské aktivity Číny sú obranného charakteru a jej jadrové ozbrojené sily sú len na „tej najnižšej úrovni“, aby dokázali zaistiť bezpečnosť krajiny.

Vyhlásenie ministerstva vyjadrilo nádej, že Spojené štáty „nebudú rozmýšľať spôsobom studenej vojny“ a „budú si prednostne a predovšetkým niesť zodpovednosť za svoje vlastné jadrové odzbrojenie“.

V novej americkej nukleárnej doktríne, zverejnenej v piatok tento týždeň, sa ako možný jadrový rival voči USA spomína totiž aj Čína.

Americký jadrový arzenál je podľa tohto dokumentu – revízie politiky Spojených štátov – vytvorený tak, aby „Peking neprišiel k nesprávnym záverom“, že svoju pozíciu môže posilňovať hrozbou použitia jadrových zbraní v Ázii.

V novej správe administratívy amerického prezidenta Donalda Trumpa sú okrem Číny ako hlavné potenciálne hrozby uvedené aj Rusko, Irán a Severná Kórea. Podľa Bieleho domu musí byť Moskve jasné, že za akúkoľvek hrozbu jadrového útoku v Európe bude musieť zaplatiť „neprijateľne vysokú cenu“.

Revízia americkej politiky sa nezmieňuje o navýšení počtu strategických jadrových zbraní.

143 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #Rusko #USA #jadrová doktrína