Je to oficiálne. Američania znižujú počet vojakov v Iraku

Znižovanie počtu amerických vojakov v Iraku potvrdil v pondelok pre agentúru AP hovorca irackej vlády.

05.02.2018 08:42 , aktualizované: 14:49
debata (33)

„Boj proti Daíšu (Islamský štát) sa skončil a tak sa zníži stupeň prítomnosti Američanov“ v krajine, povedal hovorca Saad Hadísí.

Bagdad v decembri oznámil víťazstvo nad džihádistickou skupinou Islamský štát (IS) v Iraku, kde sa islamisti pred takmer troma rokmi zmocnili približne tretiny jej územia a pripojili ho k svojmu kalifátu vyhlásenému aj v časti Sýrie.

Hovorca Hadísí pripomenul, že presun vojakov z Iraku je iba vo svojej počiatočnej fáze a v súčasnosti neznamená začiatok úplného odsunu amerických vojakov z krajiny. Agentúra AP pôvodne citovala nemenovaných západných kontraktorov, podľa ktorých sú vojaci, zbrane a vybavenie prevážané z Iraku do Afganistanu. Za posledný týždeň vraj opustili krajinu letecky každý deň desiatky vojakov.

Jednotky IS sa v lete roku 2014 zmocnili takmer tretiny územia Iraku, pričom dobyli aj druhé najväčšie mesto krajiny – Mósul.

Mósul bol oslobodený počas mohutnej operácie vlani v lete, následne sa uskutočnili podobné vojenské operácie aj v menších mestách, ktoré obsadili islamisti. Spojené štáty spustili svoje letecké operácie proti IS v Iraku v auguste 2014.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Irak