Premiér Čiernej Hory chcel v Kosove rokovať o hraniciach, pre hmlu nemohol pristáť

06.02.2018 14:32
Kosovo President armáda vojak vojaci
Kosovský prezident Hashim Thaçi. Autor: ,

Pre hmlu bola v utorok zrušená návšteva čiernohorského premiéra Duška Markoviča v susednom Kosove. Hovorkyňa čiernohorskej vlády Donjeta Gashiová podľa agentúry AP uviedla, že premiérovo lietadlo v Prištine nemohlo pristáť.

Markovič mal v utorok s kosovskými lídrami okrem iného diskutovať o spornej kosovsko-čiernohorskej dohode o hraniciach z augusta 2015, ktorú ešte musí schváliť kosovský parlament.

Bilaterálnu dohodu o vytýčení štátnej hranice uzavreli pritom obe strany v auguste 2015. Tento krok však okamžite vyvolal ostré protesty v radoch kosovskej opozície, pretože podľa dokumentu by 8000 hektárov úrodnej pôdy pripadlo Čiernej Hore. Kosovský parlament napokon vyjadril nedôveru vláde, čo viedlo k vypísaniu predčasných volieb.

K moci sa v nich dostala síce niekdajšia kosovská opozícia, avšak predmetnú dohodu nemôže vyhlásiť za neplatnú ani zrušiť. Ide totiž o jedinú ešte zostávajúcu podmienku Bruselu, ktorú musí Kosovo splniť, ak chce dosiahnuť zrušenie vízovej povinnosti pri cestách do členských krajín Európskej únie.

Názory kosovských politikov na ďalší postup v tejto otázke sa rozchádzajú. Kosovský prezident Hashim Thaci je za čo najrýchlejšie schválenie dohody, premiér Ramush Haradinaj je zasa jedným z jej najväčších kritikov.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#návšteva #Čierna Hora #Kosovo #hmla
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku