Rusi posielajú Kimových občanov späť do vlasti. Rana pre ekonomiku, hovorí veľvyslanec

Rusko v duchu rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN začalo do KĽDR vracať severokórejských migrantov, ktorí pracovali najmä na ruskom Ďalekom východe v oblasti stavebníctva, spracovania rýb a v poľnohospodárstve.

07.02.2018 10:54
Kim Ir–sen, Kim Čong–il, prehliadka, kldr,... Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (4)

Informovala o tom agentúra Interfax s odvolaním sa na ruského veľvyslanca v Pchjongjangu Alexandra Macegoru.

Uviedol, že Rusko každý rok vydá Severokórejčanom 12-tisíc až 15-tisíc pracovných víz, pričom ide najmä o sezónne práce. Severokórejčania pracujú v rôznych častiach Ruska, ale najmä na Ďalekom východe. Podľa Macegoru bude ich stiahnutie „ranou“ pre ruskú ekonomiku.

Veľvyslanec súčasne rozhodne odmietol tvrdenia, že Severokórejčania v Rusku pracujú v otrockých podmienkach. Podľa neho im v Rusku platia zhruba rovnakú mzdu ako miestnym – v priemere okolo 500 dolárov mesačne.

Macegora uviedol, že Rusko nikoho do KĽDR neposiela nasilu a v prípadoch ľudí, ktorí si neželajú návrat do vlasti, tesne spolupracuje s Úradom komisára OSN pre utečencov,

Vlani v decembri Bezpečnostná rada OSN prijala ďalšiu, v poradí už desiatu rezolúciu týkajúcu sa KĽDR. Rusku sa vtedy podarilo presadiť, aby bol z návrhu vyňatý paragraf o bezpodmienečnej repatriácii severokórejských pracovných migrantov.

V súlade so schválenou rezolúciou sa ich repatriácia musí uskutočniť do 24 mesiacov, pričom výnimkou sú prípady, keď občan KĽDR získal občianstvo hostiteľskej krajiny, alebo prípad takého občana, ktorého repatriácia je z pohľadu medzinárodného práva neprijateľná.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #KĽDR #migranti