Puigdemont je teraz v Belgicku, kam vlani v októbri ušiel kvôli trestnému stíhaniu za vzburu. V Španielsku je na neho vydaný zatykač. Zástupcovia katalánskych separatistických strán, ktoré majú po decembrových voľbách v regionálnom parlamente opäť väčšinu, rokovali od víkendu v Belgicku s Puigdemontem. O výsledku rokovaní zatiaľ spoločne oficiálne neinformovali.
Artadiová ale v stredu v katalánskej televízii uviedla, že plánom je zmeniť zákon tak, aby sa Puigdemont mohol znovu stať premiérom. Tento päťdesiatpäťročný politik stál už na čele katalánskej vlády, ktorú Madrid vlani v októbri zosadil kvôli jej separatistickým snahám a obvinil ju zo vzbury.
Artadiová však pripustila, že plán na zmenu zákona zrejme povedie k ďalšiemu stretu s Madridom, ktorý podobné kroky separatistov napáda na ústavnom súde. Naposledy tak urobil pred necelými dvoma týždňami, keď zablokoval Puigdemontovu kandidatúru tesne pred plenárnym zasadnutím katalánskeho parlamentu, ktoré o nej malo rokovať. Ústavný súd v predbežnom opatrení rozhodol, že Puigdemont sa môže o úrad uchádzať iba osobne a musia pred tým dostať povolenie najvyššieho súdu, ktorý ho vyšetruje kvôli obvineniu zo vzbury.
Rokovania o novom premiérovi Katalánska predseda parlamentu odložil a nový dátum zatiaľ nestanovil. Odkladom rokovania vzniklo podľa niektorých expertov právne vákuum. Pravidlá totiž stanovujú lehotu na prvé hlasovanie o novom premiérovi, ktorá sa počíta od volieb a ktoré už vypršalo bez toho, aby sa hlasovalo.
Od prvého hlasovania potom beží dvojmesačná lehota, v ktorej musí byť schválený nový premiér, inak sa automaticky konajú nové voľby. Podľa niektorých právnikov táto lehota nezačala plynúť, pretože sa hlasovanie nekonalo. Z Madridu ale zaznievajú hlasy, že lehota už beží a dva mesiace by tak uplynuli koncom marca.