Rio sužuje drogová kriminalita, počas karnevalu bude v uliciach viac policajtov

, 09.02.2018 09:49, aktualizované: 19:05
Brazília, vojak, vojaci, policajt, polícia
Vojaci zasahujú v slume Mesto bohov v brazílskom Rio de Janeiro Autor:

Každoročný karneval v brazílskom Riu de Janeiro otvoril veriaci starosta mesta Marcelo Crivelli. Vlani tak neurobil, za čo ho kritizovali.

Crivelli sa zúčastnil úvodnej ceremónie, pri ktorej sa odovzdáva symbolický kľúč od Ria kráľovi Momovi, tradičnému patrónovi fašiangov. Starosta je bývalým evanjelickým kňazom a mnoho evanjelikov hýrivý karneval nepodporuje. Crivelli obmedzil dotácie pre prehliadky polonahých tanečníkov samby.

Radnica dúfa, že na akciu príde aj 1,5 milióna návštevníkov z iných častí krajiny a zo zahraničia, čo by bolo o 400-tisíc viac ako vlani. Mestu, ktoré sužuje finančná kríza, prinesú turisti podľa odhadov 3,5 miliardy brazílskych realov.

Hlavným bodom karnevalu sú ako obvykle tanečné súťaže. V elitnej skupine sa ich zúčastní 13 škôl samby. Ich vystúpenie pred desaťtisícami divákov zhodnotí 54 porotcov.

Úrady tiež v uliciach rozmiestni viac ako 32.000 verejných toaliet. Tým, čo si uľavia na chodníku, hrozí pokuta vo výške 563 realov. Vláda plánuje počas karnevalu rozdať v celej krajine zadarmo 106 miliónov prezervatívov.

Posilnená bezpečnosť

Predstavitelia brazílskeho štátu Rio de Janeiro vo štvrtok oznámili, že počas karnevalu, ktorý sa začína v piatok a končí sa v utorok, posilnili bezpečnosť.

Opatrenia urobili v reakcii na vlnu násilia medzi súperiacimi gangmi obchodníkov s drogami.

Guvernér štátu na juhovýchode Brazílie Luiz Fernando Pezao uviedol, že počas veľkolepého karnevalu bude po celom štáte rozmiestnených celkovo vyše 17-tisíc príslušníkov bezpečnostných síl. Je medzi nimi aj 2-tisíc agentov, ktorí boli mimo služby, ale na túto príležitosť ich povolali.

Vlani nasadilo Rio počas karnevalu 12-tisíc policajtov, napísala tlačová agentúra AP. Guvernér Pezao takisto prisľúbil, že vyplatí policajtom meškajúce mzdy v celkovej sume vyše 20 miliónov dolárov a znovu zavedie program príplatkov, ktoré znížil v dôsledku finančnej krízy v štáte.

Štátny minister pre bezpečnosť Roberto Sa vyhlásil, že polícia čelí ťažkej situácii spôsobenej bojom miestnych gangov, ktorá sa už podobá vojne.

#Rio de Janeiro #karneval #bezpečnosť
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Flower box vintage kocka "S"  červené ruže

Flower box vintage kocka "S" červené ruže

29,99
Elite farebné frézie

Elite farebné frézie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk