„K otázke anexie vám môžem povedať, že o tom už dlho hovoríme s Američanmi,“ povedal podľa hovorcu Netanjahu na stretnutí so zákonodarcami z jeho pravicovej strany Likud.
Washington ale následne toto tvrdenie poprel. „Spojené štáty a Izrael o ničom takom nediskutovali a americký prezident sa naďalej sústredí výhradne na izraelsko-palestínsky mierový proces,“ uviedol hovorca Bieleho domu Josh Raffel.
Západný breh Jordánu a východnú časť Jeruzalema obsadil Izrael počas vojny v roku 1 967. Tieto územia majú spolu s Pásmom Gazy tvoriť budúci palestínsky štát, o ktorého vznik Palestínčania dlhodobo usilujú. Oblasť je v súčasnosti domovom 600 000 izraelských Židov.
Nelegálne osady
Osady na okupovanom území Palestínčania označujú za nelegálne a úplne v rozpore s možnosťou vytvorenia dvoch štátov. Rovnaké stanovisko tiež zaberá značná časť medzinárodného spoločenstva.
Napätie v regióne sa zvýšilo po tom, čo Trump v decembri 2017 označil Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a oznámil svoj zámer presunúť tam z Tel Avivu americkú ambasádu. Trumpov viceprezident Mike Pence pri svojej návšteve Izraela koncom januára toto stanovisko zopakoval s tým, že Spojené štáty plánujú svoju ambasádu presunúť do Jeruzalema do konca budúceho roka.
Jeruzalem je najchúlostivejším bodom izraelsko-palestínskeho konfliktu. Palestínčania chcú ako svoju metropolu prevažne arabsky hovoriacu východnú časť mesta, zatiaľ čo izraelská vláda považuje Jeruzalem za nedeliteľné hlavné mesto židovského štátu.