Juhoafrická vládna strana plánuje podľa médií zosadenie prezidenta

, , 13.02.2018 07:27, aktualizované: 14:34
jacob zuma
Juhoafrický prezident Jacob Zuma čelí tvrdej kritike kvôli rade korupčných škandálov. Autor: ,

Juhoafrická vládna strana Africký národný kongres (ANC) sa rozhodla zosadiť prezidenta Jacoba Zumu, ktorý čelí tvrdej kritike kvôli rade korupčných škandálov.

S odvolaním sa na stranícke zdroje o tom informovala agentúra Reuters. Podľa verejnoprávnej stanice SABC dostal Zuma v pondelok lehotu v dĺžke 48 hodín, aby sám odstúpil, čo ale podľa portálu Eye Witness News očividne odmieta urobiť.

„Rozhodli sme sa Zumu odvolať,“ citovala Reuters nemenovaného vysokého straníckeho činiteľa. Vedenie strany sa v pondelok kvôli prezidentovmu osudu zišlo na schôdzke, ktorá sa pretiahla na 13 hodín.

Osemdesiatšes­ťčlenný výkonný výbor už od pondelňajšieho popoludnia rokoval v jednom z hotelov v juhoafrickej Pretórii za zatvorenými dverami. Jeho zasadanie sa skončilo v utorok okolo 03.00 h miestneho času (02.00 h SEČ). Zumu môže výbor „odvolať“ tým, že ho donúti k odstúpeniu. Prezident to však nie je povinný urobiť. Ďalším krokom je hlasovanie o vyslovení nedôvery v parlamente, ktoré sa zrejme uskutoční 22. februára, napísala stanica BBC.

Viceprezident a zároveň predseda ANC Cyril Ramaphosa, ktorý vo vedení strany Zumu v decembri nahradil, následne odišiel za prezidentom, aby ho o výsledkoch rokovaní informoval. Podľa Eye Witness News Zuma na otázku, či odstúpi dobrovoľne, odpovedal, nech strana urobí také kroky, ktoré uzná za vhodné. Z toho vyplýva, že rezignáciu zrejme Zuma neplánuje. Už skôr totiž vyhlásil, že ak ho ANC v prezidentskom kresle nechce, bude ho musieť odvolať.

ANC, ktorá drží v parlamente väčšinu, má niekoľko možností, ako Zumu zbaviť funkcie, a to buď takzvaným impeachmentom alebo formálnym vyslovením nedôvery. Reuters poznamenal, že takisto vedenie strany má právomoc Zumovi nariadiť, aby zložil mandát hlavy štátu. Juhoafrické médiá k tomuto riešeniu ale majú výhrady, keďže podľa nich môže prezident túto výzvu odmietnuť.

#juhoafrický prezident #JAR #Juhoafrická republika #Jacob Zuma #ANC #Africký národný kongres
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku