Srbský prezident sa odmietol ospravedlniť za svoje staré nacionalistické výroky

13.02.2018 18:49
srbsko, premiér, srbský premiér, alexander...
Aleksandar Vučič. Autor: ,

Srbsko nemá s Chorvátskom územné spory, skonštatoval srbský prezident na návšteve Chorvátska. K svojim starším výrokom o Veľkom Srbsku sa vyjadrovať nechce.

Srbský prezident Aleksandar Vučič sa v utorok počas návštevy Chorvátska odmietol ospravedlniť za svoje výroky z 90. rokov minulého storočia, ktorými podporoval pripojenie časti chorvátskeho územia k Srbsku. Namiesto toho pred prevažne chorvátskymi novinármi vyhlásil, že Srbi a Chorváti „majú diametrálne odlišný pohľad“ na vtedajšiu vojnu. Tá trvala od roku 1990 do roku 1995 a zahynulo v nej okolo 10-tisíc ľudí. Na otázku, či sa môže za svoje vtedajšie protichorvátske výroky ospravedlniť, Vučič prešiel do protiútoku: „Snažíte sa o jediné – získať niečo, čo by ste mohli použiť na osobné poníženie prezidenta Srbska. Ale to sa nestane,“ povedal.

Vučič, ktorý sa dnes prezentuje ako proeurópsky politik, bol v 90. rokoch členom nacionalistickej Srbskej radikálnej strany vedenej Vojislavom Šešeljom, ktorého súdil Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu (ICTY) v súvislosti s obvineniami z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti. Vučič vystúpil v roku 1995 na zhromaždení chorvátskych Srbov, ktorí sa snažili pripojiť tretinu chorvátskeho územia k Srbsku, a prisľúbil im, že budú súčasťou Veľkého Srbska.

„Budete žiť vo Veľkom Srbsku, v zjednotenom srbskom štáte, a nebude žiadne vzdávanie sa“ území v prospech Chorvátska, vyhlásil vtedy Vučič. Dnes sa k týmto svojim vtedajším výrokom už nechce vyjadrovať. „Srbsko nemá s Chorvátskom územné spory,“ ukončil túto tému na návšteve Záhrebu.

#Srbsko #Chorvátsko #Alexander Vučič
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk