Komisia zriadená krajne pravicovou FPÖ posúdi, či sa strana drží nacistickej ideológie

Slobodná strana Rakúska (FPÖ) zriadi komisiu historikov, ktorí dostanú za úlohu kriticky spracovať minulosť strany. V utorok to oznámili lídri FPÖ a reagovali tak na obvinenia, že strana sa stále drží nacistickej ideológie.

14.02.2018 06:54
Heinz-Christian Strache Foto: ,
Predseda FPÖ Heinz-Christian Strache.
debata (3)

„Nikdy nezabudneme na temné kapitoly rakúskych dejín a pevne odmietame všetky pokusy zľahčovať národný socializmus,“ uviedla vo vyhlásení krajne pravicová FPÖ, ktorá tvorí vládu Sebastiana Kurza spolu s jeho stredopravou Rakúskou ľudovou stranou (ÖVP).

Právny historik a vysokopostavený predstaviteľ FPÖ Wilhelm Brauneder je poverený vytvoriť komisiu z rakúskych a zahraničných odborníkov, ktorí preskúmajú minulosť strany. K jej zakladajúcim členom patrili aj bývalí národní socialisti.

51 sporných zástupcov

Komisia má predložiť predbežnú správu v októbri, informovala tlačová agentúra DPA.

V januári vyšlo najavo, že kandidát vo voľbách za FPÖ Udo Landbauer patril do krajne pravicového spolku Germania, ktorý vydal spevník s antisemitskými textami a piesňami oslavujúcimi nacistov.

Značný počet z 51 zástupcov FPÖ v dolnej komore rakúskeho parlamentu patrí do spolkov, ktoré majú pangermánske nacionalistické postoje. Tieto organizácie nie sú oficiálne napojené na FPÖ, ale veľa ich členov zastáva v strane vysoké funkcie.

Strache sa snaží posunúť viac do stredu politického spektra

FPÖ vyzve tieto spolky, aby spolupracovali so spomínanými historikmi, oznámil líder straníckeho klubu v parlamente Walter Rosenkranz.

Na rozdiel od susedného Nemecka, kde bola krajná pravica vytlačená na okraj spoločnosti až do vlaňajška, keď sa dostala do parlamentu, FPÖ je v rakúskom parlamente a v niekoľkých kabinetoch už od 50. rokov 20. storočia.

Súčasný predseda FPÖ Heinz-Christian Strache sa snaží posunúť stranu viac do stredu politického spektra, a preto robí tvrdé kroky proti členom, ktorí vyjadrujú extrémistické názory.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #nacizmus #FPÖ #nacistická ideológia #Slobodná strana Rakúska