Budovanie 'nového' Iraku: Kuvajt požičia miliardu, ďalšiu miliardu investuje

Kuvajt poskytne Iraku pôžičku vo výške jednej miliardy dolárov a ďalšiu miliardu vynaloží na priame investície na pomoc pri budovaní Iraku.

14.02.2018 10:02
Kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh Foto: ,
Kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh počas summitu zameraného na získanie finančných prostriedkov na pomoc pri obnove Iraku.
debata (2)

Kuvajtský emir Sabáh Ahmad Džábir Sabáh to oznámil počas summitu zameraného na získanie finančných prostriedkov na pomoc pri obnove Iraku zdevastovaného vojnou s džihádistickou organizáciou Islamský štát (IS).

Ako uviedla agentúra AP, citované oznámenie je v mnohých ohľadoch ohromujúce – mnohí z delegátov tohto summitu sú totiž pamätníkmi invázie Iraku počas vlády diktátora Saddáma Husajna do Kuvajtu.

Rozhodnutie na ropu bohatého kráľovstva investovať do Iraku je podľa AP dôkazom hlbokej túžby Kuvajtu stabilizovať situáciu u svojho severného suseda, ktorým od invázie Spojených štátov v roku 2003 zmietajú nepokoje.

Týždňová konferencia zameraná na získanie finančnej pomoci pri rekonštrukcii Iraku, ktorý má za sebou ničivú vojnu s militantnou organizáciu IS, sa začala v Kuvajte v pondelok.

Kompetentní predstavitelia tvrdia, že na znovuvybudovanie Iraku potrebujú 88 miliárd dolárov.

Miliardy dolárov sa naliali do Iraku už po roku 2003, keď USA podnikli do krajiny inváziu a zvrhli tamojšieho diktátora Saddáma Husajna, ale v súčasnosti prevláda pocit, že táto finančná pomoc má iba slabo viditeľný efekt.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Irak #Saddám Husajn #Kuvajt #vojna v Iraku #Sabáh Ahmad Džábir Sabáh