USA sú ochotné rokovať s KĽDR o jadrovom programe

15.02.2018 00:00

Americký viceprezident Mike Pence v stredu potvrdil, že Spojené štáty sú ochotné rokovať so zástupcami Severnej Kórey, aby komunistickému režimu tlmočil stanoviská týkajúce sa tamojšieho jadrového programu. Takéto rozhovory by však neboli vyjednávaním, dodal v rozhovore so spravodajským serverom Axios.

Severnú Kóreu viceprezident v rozhovore nazval „najrepresívnejším režimom na planéte“. Na postoji Spojených štátov sa podľa neho nič nezmení, kým Pchjongjang neupustí od vývoja jadrového programu. Musí „preukázateľne a kompletne opustiť“ raketový program, „iba potom môžeme zvážiť akúkoľvek zmenu postoja zo strany USA alebo medzinárodného spoločenstva“, vyhlásil Pence.

Viceprezident tiež zopakoval, že ázijskí partneri USA sa s Washingtonom zhodujú na potrebe zvyšovať na KĽDR tlak, denník The New York Times však deklarovanú ochotu rokovať s KĽDR chápe ako dôkaz toho, „ako hlboko obnovený diplomatický kanál medzi severnou a Južnou Kóreou zamával s kalkuláciami Trumpovej administratívy“.

Biely dom dlhodobo odmietal možnosť stretnutia so zástupcami KĽDR, bez toho aby predtým neurobila jasné kroky smerujúce k odovzdaniu jadrového arzenálu.

Pence však uviedol, že rozhovor s Pchjongjangom ešte neznamená vyjednávania. K stretnutiu so sestrou Kim Čong-una na začiatku zimnej olympiády v Pchjongčchangu povedal: „Diktátorovej sestre som sa nevyhýbal, ignoroval som ju… Nemmyslel som si, že by jej Spojené štáty na takomto fóre mali venovať svoju pozornosť.“

#USA #KĽDR
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
39,99
Flower box biela kocka "L" farebné kvety

Flower box biela kocka "L" farebné kvety

23,99
Dôkaz lásky červený

Dôkaz lásky červený

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk