Saakašvili zažaloval ukrajinské orgány za svoju deportáciu

Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili podal na kyjevskom súde žalobu proti tamojším úradom v súvislosti so svojou pondelňajšou deportáciou do Poľska. Informovala o tom v stredu agentúra Ukrinform s odvolaním sa na tlačové oddelenie kyjevského súdu.

15.02.2018 00:00
debata (5)

Podľa neho Saakašvili zažaloval Štátnu migračnú službu, Štátnu pohraničnú službu a ministerstvo vnútra.

„Navrhovateľ žiada súd, aby uznal za nezákonné konanie príslušných štrukturálnych jednotiek Štátnej migračnej služby, Štátnej pohraničnej služby a ministerstva vnútra z 12. februára 2018 týkajúce sa výkonu rozhodnutia vrátiť Saakašviliho do krajiny jeho predchádzajúceho pobytu. Navrhovateľ taktiež žiada súd, aby príslušnú štrukturálnu jednotku Štátnej migračnej služby zaviazal zrušiť toto rozhodnutie,“ uviedlo tlačové oddelenie s tým, že súd zvažuje začatie konania.

Saakašviliho zadržali v pondelok v Kyjeve a následne deportovali do Poľska. Na Ukrajine sa totiž zdržiaval nelegálne, informoval hovorca ukrajinskej Štátnej pohraničnej služby Oleh Sloboďan.

Saakašvili, ktorý prišiel o gruzínske a neskôr aj ukrajinské občianstvo, sa dostal z Poľska na územie Ukrajiny 10. septembra 2017, a to nelegálne. Cez poľsko-ukrajinské štátne hranice ho pretlačil dav jeho stúpencov.

„Príslušníci Štátnej pohraničnej služby dnes 12. februára so zástupcami migračnej služby a štátnej polície informovali Michaila Saakašviliho o rozhodnutí príslušného orgánu o jeho návrate do krajiny jeho predchádzajúceho pobytu. Počas tohto procesu však neidentifikovaní jednotlivci z okolia Michaila Saakašviliho napadli predstaviteľov bezpečnosti. Pohraničníci boli nútení sa brániť a museli použiť silu,“ uviedol Sloboďan vo vyhlásení.

Agentúra UNIAN pripomenula, že súd v Ľvovskej oblasti 22. septembra 2017 uznal Saakašviliho za vinného z nezákonného prekročenia ukrajinskej štátnej hranice. V januári 2018 súd v Kyjeve odmietol Saakašviliho žalobu na Štátnu migračnú službu za to, že ho odmietla uznať za utečenca. Súd v Kyjeve vo februári 2018 odmietol Saakašviliho odvolanie voči rozhodnutiu Štátnej migračnej služby, ktorá odmietla zaregistrovať jeho doklady, ktoré by ho uznali za utečenca alebo osobu, ktorá si vyžaduje doplnkovú ochranu.

„V súlade s vyššie uvedenými súdnymi rozhodnutiami sa táto osoba zdržiavala na Ukrajine nelegálne, a preto, pri dodržiavaní všetkých právnych formalít, bola vrátená do krajiny, z ktorej pricestovala, čím porušila ukrajinskú legislatívu,“ konštatoval UNIAN.

Saakašvili, ktorý bol prezidentom Gruzínska v rokoch 2004–2013, opustil krajinu, keď sa skončilo jeho druhé funkčné obdobie, a nakoniec odišiel na Ukrajinu. V máji 2015 Saakašvilimu udelili ukrajinské občianstvo, čím prišiel o to gruzínske.

Saakašvili v rokoch 2015–2016 slúžil ako gubernátor Odeskej oblasti na Ukrajine. V roku 2016 z tohto úradu odstúpil a stal sa tvrdým kritikom ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

Ukrajinský prezident vlani zbavil Saakašviliho občianstva, keď bol exgubernátor v zahraničí; Saakašvili sa však v septembri vrátil na Ukrajinu a viedol sériu protestov proti vláde aj Porošenkovi. Založil aj politickú stranu Hnutie nových síl.

Saakašvili čelí od minulého roka vyšetrovaniu ukrajinskej generálnej prokuratúry pre podozrenie, že sa pripravoval na násilné prevzatie moci v krajine spolupracujúc s niekdajším promoskovským vedením Ukrajiny.

Súd v Gruzínsku odsúdil v januári 2018 Saakašviliho v neprítomnosti na tri roky väzenia za zneužitie úradných právomocí, keď udelil milosť štyrom policajtom usvedčeným z vraždy bankára. Gruzínsko žiadalo o vydanie Saakašviliho do vlasti, ale Ukrajina to zamietla.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #Michail Saakašvili #Petro Porošenko