Na obete masakry na Floride spomínali stovky ľudí, Cruz sa priznal

Stovky ľudí sa zúčastnili vo floridskom Parklande na sviečkovej vigílii za 17 obetí streľby na tamojšej strednej škole.

16.02.2018 06:22 , aktualizované: 07:03
USA Florida škola streľba Nikolas Cruz Foto: ,
Na videosnímke zadržaný Nikolas Cruz (uprostred) na súde vo Fort Lauderdale. Nikolas Cruz, podozrivý zo stredajšej streľby na floridskej strednej škole, ktorá si vyžiadala 17 obetí, sa k útoku priznal.
debata (8)

Nikolas Cruz, podozrivý zo stredajšieho krviprelievania, sa vo štvrtok k útoku priznal, uvádza agentúra AP.

Vigília sa začala minútou ticha za obete, ktorých mená potom prečítali. Niektorí z prítomných žiadali prijatie opatrení v boji proti násiliu na školách vrátane kontroly zbraní. V jednom momente viacerí začali spontánne skandovať „už žiadne zbrane, už žiadne zbrane“.

Snažil sa splynúť s davom

Šerif floridského okresu Broward County Scott Israel uviedol, že 19-ročný Cruz strieľal v škole v piatich triedach pred tým, ako zahodil svoju zbraň aj ruksak s muníciou a ušiel. Ako prechádzal cez polia, snažil sa zamiešať medzi unikajúcich študentov. Cruz sa na úteku stihol ešte zastaviť vo viacerých zariadeniach rýchleho občerstvenia a polícia ho zadržala približne 40 minút po tom, ako odišiel z McDonaldu.

Vo floridskom Parklande na sviečkovej vigílii... Foto: SITA/AP, Gerald Herbert
florida, vigília, streľba, usa Vo floridskom Parklande na sviečkovej vigílii za 17 obetí streľby na tamojšej strednej škole zúčastnili stovky ľudí.

Vyšetrovateľom podľa vyhlásenia povedal, že v stredu popoludní „začal strieľať do študentov, ktorých videl na chodbách a na pôde školy“.

Cruz vo výpovedi ďalej uviedol, že si so sebou priniesol aj zásobníky s nábojmi. Tie mal ukryté v ruksaku, až pokým sa nedostal na pôdu školy, kde následne začal strieľať.

Devätnásťročný tínedžer tiež vyšetrovateľom priblížil, že keď študenti začali utekať, rozhodol sa zbaviť svojej zbrane a vesty, aby splynul s davom. Polícia pušku i vestu našla.

Cruz si podľa policajného vyhlásenia kúpil túto pušku vo februári 2017, ale nepovedal kde.

Zúčastnil sa polovojenských výcvikov

Líder americkej belošskej ultranacionalis­tickej organizácie Milícia Floridskej republiky Jordan Jereb zároveň vo štvrtok uviedol, že Cruz bol členom jeho skupiny a zúčastňoval sa polovojenských výcvikov v meste Tallahassee.

Jereb ďalej ozrejmil, že jeho organizácia chce dosiahnuť, aby sa Florida stala rasovo čistým belošským štátom. Povedal, že skupina organizuje „spontánne a nepravidelné demonštrácie“, pričom sa usiluje nebyť súčasťou moderného sveta.

Úrad šerifa v Tallahassee však uviedol, že nemá vedomosť o stykoch Cruza s touto ultranacionalis­tickou organizáciou, pričom má o nej „veľmi spoľahlivé“ informácie.

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) začal medzitým skúmať, akým spôsobom spracoval minulý rok upozornenie na tínedžera, ktorý je podozrivý zo stredajšej streľby. Cruz sa totiž podľa spravodajského servera BBC na portáli YouTube vyjadril, že bude „profesionálnym školským strelcom“. Jeden z užívateľov na tento príspevok upozornil úrady. Predstaviteľ FBI informoval, že príspevok vyšetrovali, ale neboli schopní plne identifikovať osobu, ktorá ho zverejnila.

Stredajší masaker je najkrvavejšou streľbou v škole v USA za posledných päť rokov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Florida #streľba #streľba v usa #streľba na škole #Nikolas Cruz