V Nigérii prepustili takmer 500 domnelých členov extrémistickej skupiny Boko Haram

Nigérijský súd rozhodol o prepustení dovedna 475 domnelých členov a sympatizantov militantnej skupiny Boko Haram, pričom sa odvolal na nedostatok dôkazov. Oznámilo to v nedeľu nigérijské ministerstvo spravodlivosti.

18.02.2018 21:41
Boko Haram Foto:
Islamisti z Boko Haram.
2

Oslobodené osoby patria podľa agentúry DPA k viac ako tisíc podozrivým, z ktorými sa uplynulý pondelok začali súdne procesy prebiehajúce vo vojenských kasárňach v meste Kainji v strednej časti Nigérie. Obvinení boli buď priamo z členstva v Boko Haram, alebo z utajovania informácií o tejto extrémistickej skupine, uviedla agentúra AP.

Podozrivých oslobodili pre nedostatok dôkazov. Napriek tomu však teraz budú musieť podstúpiť tzv. rehabilitačný program a až následne sa budú môcť vrátiť k svojim rodinám.

Súd v meste Kainji zároveň tento týždeň vymeral dovedna 20 členom Boko Haram väzenské tresty v rozmedzí 2–15 rokov. Medzi nimi bol aj 35-ročný muž obžalovaný z účasti na únose 200 študentiek zo strednej školy v meste Chibok, ktorý skupina Boko Haram uskutočnila v roku 2014. Súd mu vymeral 15 rokov väzenia.

Príslušníci Boko Haram už osem rokov terorizujú severovýchod Nigérie aj prihraničné oblasti susedných štátov Čad, Niger a Kamerun. Ich cieľom je vytvoriť na tomto území náboženský štát založený na prísnom výklade islamského práva šaría.

Násilie páchané ozbrojencami Boko Haram si podľa neoficiálnych zdrojov len v Nigérii vyžiadalo viac ako 20-tisíc mŕtvych a vyše dva a pol milióna ľudí vyhnalo z domovov.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
2 debata chyba
Viac na túto tému: #Boko Haram #Nigéria #podozriví