Tanky, vesty či stany. Bundeswehru chýbajú v projekte NATO základy, poslanci sú pobúrení

Nemeckej armáde chýbajú na nasadenie v silách rýchlej reakcie NATO v budúcom roku nielen tanky, no tiež nepriestrelné vesty, zimné oblečenie a stany. S odvolaním sa na dokument armádneho veliteľstva o tom v pondelkovom vydaní informoval denník Rheinische Post.

19.02.2018 06:26
Nemecko, vojak, vojaci, armáda Foto:
Nemeckí vojaci.
debata (17)

Členovia nemeckého parlamentu reagovali na správu pobúrene. Takéto nedostatky v zásobovaní, najmä pri dôležitom projekte Severoatlantickej aliancie, „nemôžu byť a nebudú akceptované“, uviedol pre denník expert Sociálnodemokra­tickej strany Nemecka (SPD) na obranu Fritz Felgentreu.

Aj poslanec Kresťanskosociálnej únie (CSU) Florian Hahn žiada vyriešenie materiálových nedostatkov tak, ako je to napísané v koaličnej zmluve. O škandále vo vzťahu k vojakom a zahanbení voči spojencom z aliancie hovorila expertka na obranu zo Slobodnej demokratickej strany (FDP) Marie-Agnes Stracková-Zimmermannová.

„To, že chýba dokonca aj základné vybavenie ako ochranné vesty a zimné oblečenie, ukazuje, v akom žalostnom stave sa Bundeswehr v dôsledku úspor medzičasom ocitol,“ vyhlásila. FDP preto podľa nej na najbližšom zasadnutí výboru pre obranu požiada o vytvorenie podvýboru, ktorý by sa zaoberal „touto škandalóznou situáciou“.

NATO založilo v roku 2014 sily rýchleho nasadenia s cieľom čeliť konaniu Ruska na Kryme. Začiatkom roka 2019 v nich prevezme vedúcu rolu práve Nemecko. Podľa denníka Die Welt však nemecké ozbrojené sily na to v súčasnosti nemajú dostatok bojových tankov pripravených na prevádzku, píše v správe agentúra DPA.

Už minulý pondelok nemecké ministerstvo obrany pripustilo, že pripravenosť Bundeswehru „nie je všeobecne uspokojivá“.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #armáda #tanky
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy