K útoku v Dagestane sa prihlásil Islamský štát

K zodpovednosti za útok na pravoslávnych veriacich, ku ktorému došlo v nedeľu v prevažne moslimskej Dagestanskej republike na juhu Ruskej federácie, sa v pondelok prihlásila džihádistická organizácia Islamský štát (IS).

19.02.2018 13:04
Rusko útok kostol Dagestan Foto:
Na zábere z videa je skupinka žien, ktoré plačú po bohoslužbe v chráme v ruskom Kizľare.
debata (6)

Pravosť tohto vyhlásenia sa zatiaľ nepodarilo overiť, ale objavilo sa na internetovej stránke, ktorú IS pravidelne využíva na zverejňovanie podobných priznaní a dokumentov.

Spomínaný incident sa odohral v meste Kizľar, kde páchateľ pred miestnym pravoslávnym chrámom spustil streľbu do ľudí odchádzajúcich z bohoslužieb. Zahynulo pritom najmenej päť ľudí a ďalší štyria utrpeli zranenia.

Útok odsúdil úrad najvyššieho duchovného – muftiho – Dagestanu, ako aj patriarcha moskovský a celej Rusi. Patriarcha Kirill okrem toho vyslovil podozrenie, že cieľom útoku, a to tesne pred veľkonočným pôstom, bolo zasiať nenávisť medzi moslimami a pravoslávnymi kresťanmi, ktorí na Kaukaze roky pokojne spolunažívajú.

Útočníkom bol 22-ročný obyvateľ Kizľaru. Polícia ho zlikvidovala priamo na mieste útoku. Následne zadržala a vypočúvala jeho manželku. K motívu činu sa polícia zatiaľ nevyjadrila, dodala AP.

Páchateľ údajne patril k vyznávačom vahhábizmu. V jeho byte sa pri policajnej prehliadke našiel videozáznam, ktorý ho zachytáva, ako sedí pred vlajkou IS a v ruke drží strelnú zbraň a nôž. Strelnú zbraň použil neskôr pri nedeľnom útoku.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #terorizmus #Dagestan #Islamský štát