V Turecku vydali zatykače na vojakov. Sú napojení na Gülena, tvrdia úrady

Zatykače na 170 vojakov vydali turecké úrady pre podozrenie, že majú kontakty so sieťou zodpovednou za zmarený pokus o puč z júla 2016. Agentúra Reuters o tom v utorok informovala s odvolaním sa na turecké štátne médiá.

20.02.2018 10:10
Fethullah Gulen Foto: ,
Fethullah Gulen.
debata (1)

Vydané zatykače sa podľa agentúry Anadolu týkajú vojakov vo výslužbe, prepustených vojakov a príslušníkov armády, ktorí sú stále v aktívnej službe. Dvadsaťdva z týchto podozrivých zadržali v utorok ráno.

Policajné operácie s cieľom zadržať tieto podozrivé osoby prebiehali v Istabule a ďalších 37 tureckých provinciách.

Predpokladá sa, že podozriví prostredníctvom telefónnych automatov a pevných liniek kontaktovali imámov, spresnila Anadolu.

Po neúspešnom puči z predvlaňajšieho 15. júla začali turecké orgány rozsiahle čistky proti údajným sympatizantom hnutia moslimského duchovného Fethullaha Gülena, žijúceho v exile v USA, ktorého Ankara označuje za organizátora neúspešného pokusu o vojenský prevrat. Samotný klerik obvinenia popiera.

Po zmarení pokusu o prevrat bol v Turecku vyhlásený výnimočný stav a začali sa rozsiahle zákroky proti údajným pučistom. Viac ako 50.000 osôb bolo odvtedy zadržaných, zatiaľ čo 150.000 prišlo o pracovné miesta v armáde, verejnom a súkromnom sektore.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vojaci #Turecko #Fethullah Gülen