Francúzska vláda rokuje o novom prisťahovaleckom zákone

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a minister vnútra Gérard Collomb predložili v stredu na zasadnutí vlády svoj prvý zákon o prisťahovalectve, ktorý už zožal kritiku od ľudskoprávnych organizácií za to, že je represívny voči žiadateľom o azyl.

21.02.2018 12:22
macron, Collomb Foto: ,
Francúzsky prezident Emmanuel Macron (vpravo) a minister vnútra Gérard Collomb predložili vláde svoj prvý zákon o prisťahovalectve.
debata (3)

Zdroje francúzskej vlády podľa agentúry AP uviedli, že zákon si kladie za cieľ zrýchliť vyhosťovanie ľudí, ktorí nesplnili podmienky na udelenie azylu vo Francúzsku. Okrem toho ponúka aj lepšie podmienky pre tých, ktorým francúzske úrady povolia zostať v krajine.

Vláda počíta s tým, že prijatím predloženej právnej normy sa skráti azylová procedúra na najviac šesť mesiacov. Momentálne tento proces trvá asi rok. Ľudskoprávni aktivisti však upozorňujú, že zrýchlená azylová procedúra výrazne obmedzí právo žiadateľov brániť si svoje práva.

Podľa oficiálnych údajov si v roku 2017 podalo vo Francúzsku žiadosť o azyl viac ako 100.000 ľudí, čo bolo v porovnaní s rokom 2016 o 17 percent viac. Štatút utečenca bol priznaný asi 36 percentám žiadateľov.

Proti vládnemu návrhu zákona sa v stredu vo Francúzsku uskutoční viacero protestných zhromaždení. Odborári Francúzskeho úradu na ochranu utečencov a osôb bez štátnej príslušnosti (OFPRA) avizovali dokonca štrajk, ktorým chcú upozorniť na „konfúziu“ v texte predkladaného zákonného návrhu, určeného na riešenie niektorých aspektov azylovej a prisťahovaleckej politiky.

Národný súd pre udeľovanie azylu (CNDA) je v štrajku už deviaty deň. Jeho zamestnanci sa štrajkom domáhajú splnenia svojich požiadaviek v oblasti organizácie práce, ako aj vyčlenenia finančných prostriedkov na podporné činnosti a ďalšie vzdelávanie svojich zamestnancov. Upozorňujú i na riziká svojej práce v psycho-sociálnej oblasti.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #utečenci #Emmanuel Macron #žiadatelia o azyl #Gérard Collomb
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy