Vo Východnej Ghúte je po prijatí rezolúcie OSN pokojnejšia situácia

Sýrski opoziční aktivisti a obyvatelia metropoly Damask uviedli, že v meste a na jeho východných predmestiach zavládol relatívny pokoj po tom, ako Bezpečnostná rada OSN prijala rezolúciu žiadajúcu 30-dňové prímerie v Sýrii.

25.02.2018 09:55
Syria, damask, ghuta Foto: ,
Záber zverejnený v sobotu 24. februára organizáciou Biele helmy, na ktorom jeden z jej príslušníkov nesie do bezpečia muža v sýrskom Damasku.
debata (14)

Aktivisti informovali o viacerých útokoch a zrážkach na východnom okraji povstalcami kontrolovaných predmestí, známych ako Východná Ghúta, píše agentúra AP. Krátko po prijatí rezolúcie tam došlo v sobotu neskoro večer tiež k dvom náletom.

Monitorovacia skupina Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) však v nedeľu oznámila, že od schválenia rezolúcie neboli hlásené žiadne obete.

„Východná Ghúta zažila najpokojnejšiu noc za týždeň,“ citovala šéfa SOHR Rámího Abdal Rahmána agentúra DPA. Podľa jeho organizácie za uplynulý týždeň zahynulo pri náletoch a delostreleckých útokoch vládnych síl na Východnú Ghútu vyše 500 civilistov. Tieto útoky na oblasť, ktorú vládne vojská obliehajú už viac ako štyri roky, patria k najkrvavejším počas sedemročnej sýrskej vojny.

Opozičný aktivista z Ghúty Anas al-Dimaškí podobne konštatoval, že noc bola pokojná, hoci nad oblasťami ovládanými povstalcami naďalej prelietali vojenské lietadlá i drony.

Obyvatelia Damasku uviedli, že v uliciach metropoly vidno viac dopravy v porovnaní s predošlými dňami.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Damask #BR OSN #prímerie #vojna v Sýrii #Ghúta #Východná Ghúta