OSN o konflikte v Sýrii: Je najvyšší čas zastaviť toto peklo na zemi

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) v pondelok hlásilo zo Sýrie ďalších desať obetí.

26.02.2018 11:44
debata (21)

Je najvyšší čas zastaviť v bojmi sužovanej oblasti Východná Ghúta na severe sýrskej metropoly Damask „peklo na zemi“, ktoré tam panuje, uviedol v pondelok na zasadnutí Rady OSN pre ľudské práva v Ženeve generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres.

Zároveň vyzval všetky strany konfliktu, aby dodržiavali rezolúciu požadujúcu „bezodkladné“ 30-dňové humanitárne prímerie v Sýrii, ktorú Bezpečnostná rada OSN prijala v sobotu.

Generálny tajomník rezolúciu BR OSN privítal. Dodal však, že takéto uznesenia majú význam iba vtedy, ak sú „efektívne uplatňované“, píše agentúra DPA. Podľa svojich slov očakáva, že „rezolúcia bude okamžite implementovaná a dodržiavaná“. Guterres tiež vyzval na bezpečné, nerušené a trvalé poskytovanie humanitárnej pomoci a zabezpečovanie odsunu chorých a zranených.

Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR) pritom v pondelok hlásilo zo Sýrie ďalších desať obetí.

V nedeľu sa nálety lietadiel sýrskej vládnej armády na území Východnej Ghúty sústredili skôr na oblasti bojov než na zóny obývané civilistami. Napriek tomu odtiaľ hlásia ďalších 14 zabitých civilistov vrátane troch detí.

SOHR dodalo, že od 18. februára v tejto oblasti prišlo o život vyše 530 civilistov, z toho najmenej 130 detí.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #OSN #SOHR