Separatisti nakoniec schválili rezolúciu, ktorá potvrdzuje legitimitu kandidatúry utečenca expremiéra Carlesa Puigdemonta, avšak o vyhlásení nezávislosti sa nezmieňuje.
Uznesenie, na ktorého texte sa podľa denníka El País zhodla Puigdemontova koalícia Spoločne pre Katalánsko (JxCat) s radikálnou Kandidátkou ľudovej jednoty (CUP), počíta vedľa symbolickej podpory expremiérovej kandidatúry s „obnovou katalánskych inštitúcií“. Zároveň odmieta použitie článku 155 španielskej ústavy, prostredníctvom ktorého sa Madrid chopil riadenia nad Katalánskom. Radikáli nakoniec nepresadili zmienku o potvrdení deklarácie, ktorá podľa právnikov odporovala španielskej ústave a porušovala predchádzajúce verdikty ústavného súdu.„Nie je možná obnova (katalánskych inštitúcií), ak je časť vedenia vo väzení alebo mimo krajiny,“ konštatoval v plenárnej debate poslanec koalície Catalunya en Comu-podo (Katalánsko spoločne môžeme) Xavier Domenech, podľa ktorého by mali separatisti mať na pamäti prípadné právne následky navrhovanej rezolúcie.
Kým poslanci strán presadzujúcich zotrvanie Katalánska vo zväzku so Španielskom vyzývali separatistických politikov, aby rešpektovali zákony, stúpenci nezávislého Katalánska v prejavoch hovorili o násilnom presadzovaní vôle centrálnej vlády. Separatisti dali najavo, že chcú aj naďalej presadzovať myšlienku nezávislej katalánskej republiky.
„Táto rezolúcia je východiskovým bodom projektu republiky, ktorý chceme ponúknuť katalánskym občanom,“ vyhlásil Quim Torre z JXCat, ktorý predstavil projekt nakoniec schváleného uznesenia.
Jednostranná deklarácia nezávislosti a snahy katalánskeho vedenia o odtrhnutie regiónu od Španielska viedli v októbri Madrid k tomu, aby po prvýkrát v demokratickej histórii krajiny prevzal priamu správu nad autonómnou oblasťou. Členovia bývalej vlády boli obvinení zo vzbury, niekoľko bolo uväznených a pätica vrátane Puigdemonta utiekla do Belgicka.
V decembrových voľbách však získali separatisti opäť väčšinu hlasov v parlamente a voľba predsedu vlády je teda v ich rukách. Utečenca Puigdemonta však nemieni ako nového premiéra uznať Madrid, ktorý sa vzdá správy nad regiónom iba v prípade zvolenia fyzicky prítomného premiéra. Hoci separatisti chcú v rezolúcii potvrdiť jeho legitimitu len symbolicky, na inom kandidátovi sa zatiaľ nezhodli.