O vystupňovaní bojov v Afríne informovala aj sýrska agentúra SANA, podľa ktorej počas dlhšie ako mesiac trvajúcich operácií tureckej armády v Afríne zomrelo cez 730 civilistov.
Turecko začalo ofenzívu proti sýrskym Kurdom 20. januára. Jej cieľom je vytlačiť z pohraničného Afrínu milície YPG, ktoré Ankara radí k teroristom. SANA uvádza, že boje vyhnali z domovov tisíce civilistov, že v stovkách škôl musela byť zastavená výučba a že citeľným spôsobom je ničená tiež infraštruktúra.
Nočné nálety na Afrín boli podľa SOHR zamerané na prosýrske oddiely, ktoré Damask do Afrínu vyslal minulý týždeň.
SANA tiež napísala, že turecká armáda v posledných dňoch boje vystupňovala, čím porušuje rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o prímerí.
Rada rezolúciu odhlasovala 24. februára. Počítalo sa s 30-dňovým pokojom zbraní, určeným na evakuáciu civilistov z bojových zón a na humanitárne zásobovanie. Turecko však trvá na tom, že text vylučuje z dohody boj proti teroristom, čo garantuje pokračovanie ťaženia proti YPG. Turecko vo štvrtok prišlo v Afríne o osem svojich vojakov.
Rezolúcia vznikla predovšetkým kvôli situácii vo východnej Ghúte pri Damasku, kde bojuje sýrska armáda so svojimi spojencami proti povstalcom, ktorí toto územie ovládajú. Asi 400-tisíc obyvateľov je tam od roku 2013 v obkľúčených sýrskou armádou.
Prímerie nie je dodržiavané. Rusko navrhlo náhradné riešenie, a to päťdňový pokoj zbraní, ktorý mal platiť každý deň od 08:00 SEČ počnúc utorkom. Boje v Ghúte sa však nepodarilo plne zastaviť, takže civilisti zatiaľ neodchádzajú a nedostala sa k nim ani pomoc. Rusko z marenia dohody viní povstalcov, ktorí podľa neho ostreľujú trasu pripravenú na evakuáciu a humanitárne zásobovanie.
SOHR oznámila, že sýrska armáda v Ghúte bojuje tiež a že vytlačila povstalcov s okrajovej časti obliehané oblasti. Armáda ani povstalci ale túto správu nepotvrdili.