Uvidíte vzostup Ruska, povedal Putin. NATO odmieta jeho hrozby

02.03.2018 12:25, aktualizované: 17:34
Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Autor:

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtkovom rozhovore pre stanicu NBC označil za "propagandu" tvrdenia, že Rusko oživuje studenú vojnu uvedením nových medzikontinentálnych balistických striel a iných zbraní vybavených jadrovými hlavicami do svojho vojenského arzenálu.

„Niektoré z nich si ešte vyžadujú doladenie a dodatočný vývoj, iné sú už v rukách vojakov a pripravené na použitie. Každá zbraň, o ktorej som sa dnes zmienil, dokáže ľahko prekonať akýkoľvek systém protiraketovej obrany. Všetky testy dopadli úspešne,“ povedal Putin pre toto americké médium.

„Uvidíte vzostup Ruska, a to by mohlo roznietiť novú studenú vojnu. Podľa môjho názoru tí, ktorí vyhlásili, že sa začala nová studená vojna, nie sú analytici. Robia iba propagandu,“ poznamenal šéf Kremľa.

Putin dodal, že nové zbrane, ktoré predstavil počas svojho štvrtkového výročného prejavu o stave štátu, sú odpoveďou na rok 2002, keď Spojené štáty odstúpili od zmluvy o obmedzení systémov balistických rakiet na obranu proti raketovým jadrovým zbraniam, podpísanej v roku 1972 medzi USA a bývalým ZSSR.

Ponuka spolupráce

Dohoda zakazovala celonárodnú raketovú obranu. Vtedajší americký prezident George W. Bush označil zmluvu za zastaranú a prisľúbil rozmiestnenie americkej raketovej obrany so zámerom chrániť svet pred „vzrastajúcou hrozbou“. „Ak máme hovoriť o pretekoch v zbrojení, tak tie sa začali práve v tomto bode,“ tvrdí Putin.

Putin ďalej uviedol, že Washingtonu ponúkol spoluprácu na spoločnom vývoji raketovej obrany, ale Biely dom to odmietol, takže musel konať v najlepších záujmoch Ruska. „Namiesto vyhrážania sa jeden druhému by mali veľké mocnosti spojiť svoje úsilie o ochranu pred teroristami,“ zakončil ruský prezident.

Ničivé zbrane

Putin sa v prejave v moskovskej Manéži zmienil o novej strele s plochou dráhou letu, vysokorýchlostnom podmorskom drone, ktorý štartuje z ponorky, a novom type ťažkej balistickej strely Sarmat.

Nasadenie ruských medzikontinen­tálnych balistických striel typu RS-28 Sarmat s termonukleárnymi hlavicami sa plánuje už niekoľko rokov. Ruské médiá v roku 2016 po odtajnení detailov tejto zbrane oznámili, že RS-28 je schopná dopraviť na cieľ hlavicu, ktorá dokáže vymazať z mapy územie „veľkosti Texasu alebo Francúzska“.

NATO odmieta Putinove hrozby

Slová Putina o namierení ruských rakiet na členské krajiny Severoatlantickej aliancie sú neprijateľné a kontraproduktívne a NATO bude aj naďalej využívať svoje ozbrojené sily na odvrátenie agresie. Uviedla to v piatok hovorkyňa NATO Oana Lungescuová.

Putin vo štvrtok uviedol, že Moskva otestovala nové strategické jadrové zbrane, ktoré sa nedajú zachytiť, a Západu odkázal: „Nepodarilo sa vám ovládnuť Rusko“.

Podľa Lungescuovej je protiraketový obranný systém NATO vybudovaný tak, aby reagoval na útoky z oblastí mimo Európy a Severnej Ameriky a nie je namierený proti Rusku.

„NATO využíva dvojaký prístup k Rusku: silné odstrašenie a obranu, ktoré sú kombinované so zmysluplným dialógom,“ uviedla hovorkyňa a pripomenula „agresívne akcie“ Ruska na Ukrajine a posilňovanie vojenskej prítomnosti v susedstve Európy.

#zbrane #Vladimir Putin #USA #Rusko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
29,99
Orchidea biela na vysoko

Orchidea biela na vysoko

29,99
Perla farebné ruže

Perla farebné ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk