Tisíce ľudí v Nemecku protestovali v Berlíne proti tureckej ofenzíve v Sýrii

Niekoľko tisíc ľudí sa zhromaždilo v sobotu v nemeckom Berlíne, aby protestovalo proti tureckej vojenskej ofenzíve na severozápade Sýrii. Informovala o tom agentúra DPA s tým, že na demonštráciu vyzvala skupina podporujúca demokraciu a mier v kurdskej enkláve Afrín v Sýrii.

03.03.2018 20:08
Nemecko Turecko Sýria demonštrácia Foto: ,
Na snímke ľudia počas demonštrácie proti tureckej ofenzíve na severozápade Sýrie 3. marca 2018 v Berlíne.
debata (14)

Aj keď demonštrácia prebehla podľa úradov poväčšine bez výtržností, štyrom policajtom spôsobili zranenia protestujúci s tyčami na vlajky a slzotvorným plynom. Polícia zhabala niekoľko vlajok a transparentov s podobizňou Abdullaha Öcalana, uväzneného lídra zakázanej Kurdskej strany pracujúcich (PKK).

Kurdi v Nemecku už v nedávnej minulosti protestovali proti tureckej ofenzíve v Sýrii. Jednu demonštráciu museli v Kolíne v januári zastaviť po tom, ako jej účastníci odmietli uposlúchnuť žiadosti polície, aby prestali mávať vlajkami so zakázanými symbolmi ako je PKK. Tá je v Turecku zakázaná a v Európskej únii je považovaná za teroristickú skupinu.

Turecké ozbrojené sily a spojenecká Slobodná sýrska armáda (FSA) začali ofenzívu proti Kurdom v enkláve Afrín 20. januára. Ankara ňou otvorila nový front v sedem rokov zúriacej sýrskej občianskej vojne.

Afrín kontrolujú kurdské milície YPG, ktoré sú však zároveň spojencami USA v boji proti IS. Ankara označuje YPG za teroristickú organizáciu napojenú na PKK, ktorá v Turecku bojuje za väčšiu autonómiu.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #Sýria #protest #Turecko #Kurdi #operácia Olivová ratolesť #Afrín