V Taliansku podľa odhadov vyhrala stredopravá koalícia

Úderom jedenástej hodiny večer sa volebné miestnosti v Taliansku uzatvorili. Podľa prvých odhadov vyhrala stredopravá koalícia, v ktorej sú najvýraznejšími silami strana Forza Italia (FI) expremiéra Silvia Berlusconiho a protiimigračná a euroskeptická Liga severu (LN) Mattea Salviniho.

, , , , 04.03.2018 15:12, aktualizované: 05.03.2018 06:17
Taliansko voľby parlamentné Foto: ,
Bývalý taliansky premiér líder strany Vpred Taliansko Silvio Berlusconi vo volebnej miestnosti, vpravo protestuje polonahá aktivistka hnutia Femen s nápisom na hrudi "Berlusconi, už si za zenitom" počas parlamentných volieb 4. marca 2018 v Miláne.
60

Prognózy naznačujú, že ani jedna z hlavných politických síl nezíska parlamentnú väčšinu. Prieskum medzi voličmi po ich hlasovaní ukázal, že pred najsilnejšou talianskou stranou, populistickým protestným hnutím piatich hviezd (M5S), má stredopravá formácia náskok približne 3,5 percentuál­neho bodu.

Vládnuca Demokratická strana bývalého premiéra Mattea Renziho podľa prvých odhadov skončila tretia a uviedla, že ak sa prvé odhady potvrdia, odchádza do opozície.

V rámci stredopravej koalície má mierny náskok Liga severu pred Berlusconiho stranou Forza Italia, informovala televízia Sky Italia.

Vo voľbách do Poslaneckej snemovne získa podľa televízie RaiNews24 stredopravá koalícia 33 až 36 percent hlasov; M5S 29,5 až 32,5 percenta a stredoľavá formácia okolo PD 24,5 až 27,5 percent hlasov.

Vo voľbách do Senátu získa podľa rovnakého zdroja stredopravá koalícia 33,5 až 36,5 percenta hlasov; M5S 29,5 až 32 percent hlasov a stredoľavá formácia okolo PD 25 až 28 percent hlasov. Taliansky politický systém je v Európe ojedinelý v tom, že obe komory majú rovnaké právomoci, volí sa zároveň na obdobný počet rokov.

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) získa zrejme najviac poslaneckých mandátov v oboch komorách talianskeho parlamentu. Absolútnu väčšinu v nich však asi nebude mať žiadna z politických strán a koalícií. Vyplýva to z prepočtov, ktoré v noci na pondelok zverejnila talianska verejnoprávna televízia RAI.

Podľa dostupných prepočtov by M5S malo mať v hornej komore parlamentu 102–122 kresiel. Väčšinu získava strana s najmenej 158 poslancami.

V Poslaneckej snemovni by podľa TV RAI mohlo M5S obsadiť od 216 do 236 z celkovo 630 kresiel.

Strany pravicovej koalície združenej okolo subjektu Vpred Taliansko (FI) vedeného expremiérom Silviom Berlusconim by podľa odhadov mohli v Senáte obsadiť 118 až 150 kresiel; pričom krajne pravicová Liga Severu (LN) by tam mala mať 52–62 poslancov, zatiaľ do Berlusconiho FI 46 až 56 poslancov.

V Poslaneckej snemovni by táto pravicová koalícia mohla mať od 248 do 268 mandátov, pričom 122–132 z nich by malo patriť LN a 93–104 FI.

Vládnej Demokratickej strane by malo patriť 42 až 54 mandátov z celkovo 315-členného Senátu. V Poslaneckej snemovni by tejto koalícii mohlo pripadnúť od 107 do 127 mandátov.

Hnutie piatich hviezd: Musia s nami rátať

Protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S), ktoré v nedeľných parlamentných voľbách v Taliansku podporilo približne 31 percent voličov, dosiahnutý výsledok teší.

Jej predstaviteľ Alfonso Bonafede pre taliansky rozhlas uviedol, že ak sa tento výsledok potvrdí, bude to „výnimočná historická udalosť“. Vyhlásil, že M5S bude „pilierom“ zákonodarného zboru, kde by malo mať od 195 do 235 poslancov.

Líder M5S Alessandro Di Battista konštatoval, že vzhľadom na volebný výsledok hnutia „bude s nami musieť rokovať každý“. M5S označil za stranu, ktorá počas rokovaní o zostavovaní novej vlády nikto nebude môcť obísť.

Počas predvolebnej kampane pritom lídri prakticky všetkých strán a koalícií avizovali, že žiadne povolebné rokovania viesť nebudú. Politické dejiny Talianska sú však plné nečakaných kompromisov, ktoré boli nutné na to, aby sa krajina dostala zo slepej uličky.

Le Penová: Výsledky sú zlou správou pre EÚ

Výsledky všeobecných volieb v Taliansku sú zlou správou pre Európsku úniu, vyhlásila v noci na pondelok líderka euroskeptického francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová.

„Európska únia má zlú noc…,“ napísala vo svojom mikroblogu na sociálnej sieti Twitter Le Penová, ktorá pripojila k textu rozosmiateho „smajlíka“ a hashtagy #Italy #Elections2018.

Bývalý taliansky premiér a líder Demokratickej... Foto: TASR/AP, Maurizio Degl'Innocenti
Taliansko voľby parlamentné Bývalý taliansky premiér a líder Demokratickej strany (PD) Matteo Renzi počas parlamentných volieb 4. marca 2018 vo Florencii.

Berlusconiho prekvapila nahá aktivistka

Znovu o sebe dali vedieť aktivistky hnutia Femen. Jedna z nich narušila hlasovanie Silvia Berlusconiho. Na záberoch zo sociálnej siete Twitter je vidno ženu s obnaženou hruďou, na ktorej má nápis, ako stojí na stole pred Silviom Berlusconim, ktorý prišiel odovzdať svoj hlas.

Žena mala na hrudi nápis „Berlusconi, už si za zenitom“ a vyskočila na stôl rovno pred bývalého premiéra, ktorý chcel hlasovať vo volebnej miestnosti v Miláne.

Podľa agentúry AP aktivistky ženského hnutia Femen narušili Berlusconiho hlasovanie aj v roku 2013.

Hlas odovzdal už aj bývalý taliansky premiér Matteo Renzi, ktorý hlasoval v toskánskej Florencii.

Pri Neapole hlasoval líder populistického Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio.

Kandidát na premiéra Hnutia piatich hviezd... Foto: SITA/AP, Ciro Fusco
Taliansko voľby Di Maio Kandidát na premiéra Hnutia piatich hviezd Luigi Di Maio drží svoj hlasovací lístok v Pomigliano d'Arco pri Neapole.

Problémy hlásili z Palerma, kde úrady museli cez noc vytlačiť 200-tisíc nových hlasovacích lístkov, pretože im doručili zlé, a niektoré tamojšie volebné miestnosti preto neotvorili načas. V Mantove, kde voliči hlasujú aj o predstavenstve regiónu Lombardsko, mali zase chybne vytlačené logo regionálneho kandidáta Demokratickej strany.

Na situáciu v Palerme reagoval už aj predseda Senátu Pietro Grasso, podľa ktorého sú takého chyby a oneskorenia „neprijateľné“. Politik na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter napísal, že dúfa, že tieto problémy neodradia ľudí od volieb.

Hlasovalo sa od siedmej

Hlasovalo sa od siedmej hodiny rannej. Nové zloženie parlamentu mohlo vyberať okolo 51 miliónov oprávnených voličov.

O priazeň voličov sa uchádzali tri hlavné politické bloky. Okrem stredoľavej koalície, ktorej dominuje doterajšia vládna Demokratická strana (PD) expremiéra Mattea Renziho, mali najväčšiu šancu na úspech populistické Hnutie piatich hviezd (M5S) a favorizovaná stredopravá koalícia okolo strany Forza Italia bývalého predsedu vlády Silvia Berlusconiho.

Pripravená hlasovacia miestnosť v Rozzane... Foto: SITA/AP, Antonio Calanni
Taliansko parlamentné voľby 2018 Pripravená hlasovacia miestnosť v Rozzane blízko Milána.

Nový zákon

Nedeľné voľby boli prvým hlasovaním, ktoré sa uskutočnilo na základe novoprijatého volebného zákona zvaného Rosatellum. Ten zavádza doteraz neoverený hybridný volebný systém – 36 percent kresiel v každej komore parlamentu dostanú poslanci na základe systému relatívnej väčšiny a 64 percent kresiel sa rozdelí podľa pomerného volebného systému. Nová legislatíva sa odzrkadlila aj na hlasovacích lístkoch, s ktorými napríklad nesúhlasili voliči v Ríme. Podľa nich boli príliš komplikované a nedalo sa im porozumieť.

Analytici odhadovali, že žiadny z blokov nezíska parlamentnú väčšinu a voľby sa skončia patom. Najväčšími témami kampane bola hospodárska situácia a migrácia. Práve kvôli svojmu postoju v otázke migrácie značnú podporu mala podľa prieskumov získať protiimigračná Liga severu Mattea Salviniho.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
60 debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #voľby #silvio berlusconi #Forza Italia