Čína darovala Nemecku nadživotnú sochu Karla Marxa

07.03.2018 08:44

Do západonemeckého mesta Trier doviezli z Číny zvláštny dar - sochu Karla Marxa v nadživotnej veľkosti. Vplyvný, ale kontroverzný mysliteľ a revolucionár sa v meste narodil a v máji si tam jeho 200. jubileum pripomenú tri výstavy. Na ich otvorení má prehovoriť predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker.

Marxa stvárnil popredný čínsky sochár a riaditeľ Čínskeho národného múzea Wu Wej-šan. Bronzový odliatok vysoký 4,4 metra vytvoril symbolicky s predkročenou ľavou nohou. Slávnostné odhalenie sochy, ktorá váži 2,3 tony, je naplánované na 5. mája, teda na deň Marxových narodenín, uviedla agentúra DPA.

Marx patril k intelektuálom, na ktorých sa odvolávali socialistické a komunistické režimy. V Číne vládne komunistická strana, v krajine ale podľa mnohých odborníkov nastolila tvrdý, takzvaný dickensovský kapitalizmus. Ten panoval v Európe v 19. storočí a Marx ho pranieroval. Na otvorení výstav v Trieri prehovorí 4. mája v Konštantínovej bazilike šéf Európskej komisie Juncker.

V januári to oznámil organizátor podujatí Rainer Auts bez toho, aby výber rečníka vysvetlil. Juncker predsedal luxemburskej stredopravej Kresťansko-ľudovej strane a pôsobil tiež vo vedení Medzinárodného menového fondu, ktorý ľavica kritizuje.

Najväčšia z chystaných výstav v Rýnskom zemskom múzeu ponesie názov Karl Marx 1818–1883. Život. Dielo. Doba. Potrvá do 21. októbra a na 1000 metroch štvorcových predstaví Marxov intelektuálny a politický vývoj. Zameria sa aj na kontext vzniku jeho diel, ku ktorým patrí Komunistický manifest a trojzväzkový Kapitál.

Karl Heinrich Marx sa v Trieri narodil 5. mája 1818 a strávil v ňom prvých 17 rokov života. Jeho jubileum je príležitosťou pre posilnenie významu mesta i celej spolkovej krajiny Porýnie-Falcko, vyhlásil predtým zemský minister kultúry Konrad Wolf. Už teraz prichádza každoročne do Trieru okolo 150 000 čínskych turistov, napísala DPA.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Nemecko #Čína #jubileum #socha #Karl Marx #dar
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku