Z oslabenia Fideszu profitovali opozičné strany, ukázal prieskum

Z oslabenia maďarskej vládnej strany Fidesz, ktorej nominant prehral vo februárových doplňovacích voľbách v meste Hódmezővásárhely, dokázal profitovať najmä blok Maďarská socialistická strana (MSZP)-Dialóg, ale aj strana Jobbik. Vyplýva to z výsledkov prieskumu inštitútu Iránytű Intézet, ktoré zverejnil denník Magyar Nemzet.

07.03.2018 13:14
Maďarsko Orbán Prejav Výročný Foto: ,
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán počas výročného prejavu, v ktorom zhodnotil stav svojej krajiny v Budapešti 18. februára 2018.
debata (5)

V kategórii rozhodnutých voličov klesla podpora Fideszu vo februári oproti predchádzajúcemu mesiacu o štyri percentá na 44 percent, pričom oproti decembru je to až šesťpercentné oslabenie preferencií. V kategórii všetkých voličov podpora vládnej strany klesla z 33 na 31 percent.

Podľa výpočtov inštitútu, ktorý je blízky Jobbiku, stratil Fidesz takmer 300 000 voličov, ktorých väčšina je však teraz nerozhodnutá.

Z februárových doplňujúcich volieb aj napriek tomu profitovali opozičné strany – blok MSZP-Dialóg si polepšil v kategórii rozhodnutých voličov o dve percentá – volil by ho deväť percent voličov -, Jobbik v rovnakej kategórii posilnil o dve percentá na 24 percent, a o jedno percento si polepšili aj Demokratická koalícia (DK) a Politika môže byť iná (LMP) na osem percent.

Oslabenie zaznamenal inštitút Iránytű Intézet v prípade strany Spolu (Együtt), ktorej podpora klesla na nemerateľnú úroveň. Inštitút za týmto javom vidí spojenie MSZP so stranou Dialóg.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #prieskum #Maďarsko #Viktor Orbán #Fidesz
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy