Ad hoc delegácia šiestich poslancov Európskeho parlamentu začala dvojdňovú prieskumnú pracovnú cestu na Slovensku. V rámci série rokovaní sa s europoslancami stretol aj prezident SR Andrej Kiska. V delegácii sú Ingeborg Grässle (EPP, Nemecko), spolupredsedníčka delegácie; Claude Moraes (S&D, Veľká Británia), spolupredseda delegácie; Ryszard Czarnecki (ECR, Poľsko); Sophia in't Veld (ALDE, Holandsko); Benedek Jávor (Zelení/EFA, Maďarsko) a Marco Valli (EFDD, Taliansko).
Poslanci sa počas pracovnej cesty pred prijatím u prezidenta stretli s mimovládnymi organizáciami zaoberajúcimi sa bojom proti korupcii a so zástupcami médií. Na programe majú stretnutia s ministrom financií Petrom Kažimírom a s vicepremiérom pre investície a informatizáciu Petrom Pellegrinim, s premiérom Robertom Ficom a ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a na záver s ministerkou pôdohospodárstva Gabrielou Matečnou.
V piatok majú na programe stretnutie s prezidentom policajného zboru Tiborom Gašparom, šéfom Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Petrom Hraškom, ministerkou spravodlivosti Luciou Žitňanskou, generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom, navštívia Najvyšší kontrolný úrad a tiež obec Veľká Mača, kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Reakcia na vraždu
Návšteva je reakciou na vraždu novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Stretnú sa okrem iného s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorý zároveň bude pokračovať v rozhovoroch s politikmi o riešení vzniknutej politickej krízy.
Europoslanci sa chcú stretnúť aj s predstaviteľmi vlády a polície, aj so zástupcami mimovládnych organizácií zameranými na problematiku boja s korupciou.
Navštívia aj východoslovenskú Veľkú Maču, kde sa dvojnásobná vražda odohrala a kde si uctia pamiatku Jána Kuciaka, ktorý písal okrem iného o údajných daňových a dotačných podvodoch a o pochybných väzbách ľudí z okolia premiéra Roberta Fica na mafiánske kruhy.
V piatok má delegácia Európskeho parlamentu usporiadať v Bratislave tlačovú konferenciu.
Kiska, ktorý v stredu rokoval so zástupcami dvoch menších opozičných hnutí, prijal dnes dopoludnia vedenie najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita. Hlava slovenského štátu skôr uviedla, že krízu dôvery v štát po vražde novinára a jeho priateľky možno vyriešiť rekonštrukciu vlády, alebo vypísaním predčasných volieb.
Kisku za to opakovane kritizoval premiér Fico, ktorý hlavu štátu obvinil zo snahy zmeniť mocenské pomery a poprieť výsledky parlamentných volieb z roku 2016. Podľa šéfa kabinetu prípadné zmeny na vládnych postoch budú výsledkom dohody koaličných strán.